Jesteś tu:Biskupczanie / Mieczysław Modliszewski - rzeźbiarstwo jego pasją

Mieczysław Modliszewski - rzeźbiarstwo jego pasją


Wstawiony przez admin 30 maj 1999

Biskupiecki Dom Kultury ma dobrą rękę, szczególnie do plastyków. Tych profesjonalnych, z dyplomami, i tych pasjonatów, jak Mieczysław Modliszewski, ludowy artysta-rzeźbiarz.

W Biskupcu cenią artystów nieprofesjonalnych. Od lat odbywają się tu przeglądy dla amatorów malowania i rzeźby. Stałym ich uczestnikiem jest Mieczysław Modliszewski z Barcian. Od dziecka miał smykałkę do rzeźbienia, jak to góral spod Jasia. Na Warmii znalazł rodzinę, swoje miejsce na ziemi i pasję - rzeźbiarstwo.
-Zacząłem dłubać. Robiłem figurki ludzi pracujących na roli, w domu. Chciałem pokazać ludową kulturę południa - opowiada pan Mieczysław.

RZEŹBIENIE W WARSZTACIE

Z początku nie wystawiał swych prac. Rzeźbił dla przyjemności. Stopniowo jednak zaczął uczestniczyć konkursach. Dziś gromadzi nagrody. W minionym roku zdobył drugie miejsce za rzeźbę "Sobótki" i "Szukanie kwiatu paproci". Dziełem, z którego najbardziej jest dumny, są ruchome figurki oprawiające len. Wszystkie prace powstają w niewielkim warsztacie, głównie wiosną. Zimą w niewielkim, nieogrzewanym warsztaciku pracować jest ciężko. Grabieją ręce, trudno utrzymać młotek i dłutko.
- To, co robię, zależy od pomysłu, natchnienia - mówi artysta. - to nie jest ciężka praca. Trzeba tylko uważać, żeby się nie skaleczyć. Po prostu trzeba się urodzić do rzeźbienia.
Swych prac nie sprzedawał i nie sprzedaje. Robi je dla siebie i swej rodziny. Trafiają do skansenu w Olsztynku, na kiermasze ludowe, festyny. W ostatnim czasie trafiło się specjalne zamówienie - do kościoła w Barcianach. Artysta wykonał rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

W ŚLADY OJCA

Talent artystyczny w rodzinie Modliszewskich jest dziedziczny. Parę miesięcy temu w Biskupieckiej galerii swój artystyczny debiut miała Joanna Alicja, córka pana Mieczysława, obecnie studentka i roku pedagogiki. Pokazała swe plastelinowe obrazy.
- Ona też bardzo ładnie maluje - twierdzi z dumą barciański artysta. - Po prostu ma talent.

Obecnie u Modliszewskiego wre praca. Przygotowuje kolejne figurki na najbliższy konkurs rzeźby ludowej i nieprofesjonalnej. Wystawa pokonkursowa zapowiadana jest na 11 lipca w Biskupcu.

Źródło: Gazeta Olsztyńska - Maj 1999

Reklama


Tłumaczenia