Jesteś tu:Informacje / Gospodarka / Będzie remont "16" od Barczewa do Biskupca

Będzie remont "16" od Barczewa do Biskupca


Wstawiony przez admin 19 luty 2008

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na modernizację odcinka drogi krajowej nr 16 od Barczewa do Biskupca. Otwarcie ofert zaplanowano na 18 marca. Jeśli nic nie pokrzyżuje planów drogowców, prace ruszą tego lata. Popularna "szesnastka", czyli droga krajowa nr 16, to jeden z najbardziej eksploatowanych ciągów komunikacyjnych w naszym regionie. Na niej kumuluje się ruch ciężkich pojazdów, przecina bowiem województwo ze wschodu na zachód, co ma znaczenie dla ergonomii transportowej.

Kierowcy narzekają na "16" od lat. Na jej wąskość, miejscami katastrofalny stan nawierzchni, ostre, nieoznakowane zakręty, drzewa w skrajni jezdni...

Samorządowcy – by lobbować za jej sukcesywną przebudową – zawiązali Stowarzyszenie "Szesnastka", w którym jest również Powiat Olsztyński. I dziś wiele wskazuje na to, że coś się ruszyło!

Przetarg na 18 kilometrów

Gwoli ścisłości: dotąd drogowcy zmodernizowali 14 kilometrów drogi (z Olsztyna do Wójtowa i Naglad). Wciąż trwają rozpoczęte w 2006 roku prace na odcinkach Wójtowo-Barczewo i Naglady-Gietrzwałd. Nie jest to może dużo, jak na 300 km drogi, ale zawsze coś… Tym bardziej cieszy informacja, jaka na początku lutego wyszła z olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA ogłosiła przetarg na przebudowę "szesnastki" na 18-kilometrowym odcinku od Barczewa do Biskupca. Jeśli – jak planują drogowcy – roboty ruszą latem, turyści ciągnący w kierunku Wielkich Jezior mazurskich będą się musieli liczyć z trudnościami, ponieważ trasa praktycznie ma być budowana od nowa. Docelowo ma być tzw. drogą przyspieszonego ruchu.

Zwarci i gotowi

Według szacunków realizacja inwestycji potrwa do 2010 roku i pochłonie około 300 milionów złotych. W myśl projektu ma powstać trasa z jedną jezdnią, z wyjątkiem węzłów w okolicach Barczewa, omijanego obwodnicą Kromerowa i Biskupca, gdzie ma być dwujezdniowa. Wzdłuż drogi punktowo staną ekrany akustyczne. Mają też powstać wiadukty, kładki i tunele pod szosą. Jeśli nic nie zakłóci procedury przetargowej, roboty powinny ruszyć szybko, bo drogowcy są przygotowani do akcji. GDDKiA uregulowała już kwestię własności gruntów, na których będą się toczyć prace. Zgodnie z planem również w tym roku ma się zacząć przebudowa odcinka "16" od Biskupca do Borek Wielkich (8,5 km; koniec robót w 2010 roku). Kolejny etap modernizacji drogi "zahaczający" o powiat olsztyński to przewidziana na lata 2009-2011 przebudowa odcinka Gietrzwałd- Stare Jabłonki (12 km).

Radosław Paździorko. Przegląd Warmiński nr 2(9) 02/2008. Starostwo Powiatowe w Olsztynie.

Reklama


Tłumaczenia