Jesteś tu:Informacje / Inne / Na pomoc powodzianom

Na pomoc powodzianom


Wstawiony przez admin 11 wrzesień 2001

Po czteroletniej przerwie, po raz kolejny powódź zebrała swoje żniwo. Znowu okazało się, że żywioł jest bezwzględny, a człowiek wobec niego bezradny. Z pewnością, wszyscy na swój sposób przeżywaliśmy tragedię, jaka dotknęła wielu mieszkańców naszego kraju, z jednej strony przyjmując z ulgą, że to nie my, z drugiej strony identyfikując się z poszkodowanymi.

Cały kraj ruszył z pomocą. Również mieszkańcy naszej Gminy zaangażowali się w bezinteresowną pomoc powodzianom.
W dniach od 3 do 20 sierpnia b.r. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Biskupcu przy ul.Gdańskiej 1 gościło u siebie grupę dzieci z terenów objętych powodzią - konkretnie z Budzowa (województwo małopolskie). Właśnie tam się wszystko zaczęło.
Dzieci w wieku od 7 do 14 lat przyjechały pod opieką nauczycielki ze swojej szkoły. Stowarzyszenie odbierało je z Dworca PKP w Olsztynie - były bardzo smutne, lecz po kilku dniach stały się bardzo radosne, tak jakby o wszystkim zapomniały.

Do pomocy natychmiast włączył się personel Stowarzyszenia i rodzice w nim skupieni. Szybko zaczęła napływać nieoceniona pomoc od mieszkańców Biskupca w postaci darów składających się z żywności, owoców, warzyw, słodyczy, a także środki finansowe, które wykorzystane zostały na zakup niezbędnych rzeczy, na wycieczki, a także na przygotowanie drobnych upominków "na drogę".
Do akcji włączyli się również harcerze oraz dzieci pracowników i członków Stowarzyszenia.

Budzowskie dzieci włączyły się w zajęcia Warsztatu Terapii Zajęciowej. Razem z uczestnikami Warsztatu pracowały w pracowni komputerowej, lepiły w glinie, malowały na materiale (batik), malowały też obrazy i rzeźbiły w drewnie. Było to dla nich wyjątkowe doświadczenie - pierwszy raz uczestniczyły w takich zajęciach i pierwszy raz miały kontakt z młodzieżą upośledzoną umysłowo. Bardzo szybko zaaklimatyzowały się - wręcz codziennie chciały popracować z podopiecznymi Ośrodka.

W trakcie pobytu, dzieci uczestniczyły w imprezach organizowanych przez miasto. Miłych wrażeń dostarczył im koncert "Młode talenty" nad Dadajem, w trakcie którego pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biskupcu kwestowali na rzecz powodzian. Ciekawym doświadczeniem było malowanie na materiale "Batik" w Domu Kultury. Wraz z harcerzami odwiedziły m.in. Straż Pożarną w Biskupcu. Wyjątkowym zaskoczeniem i ogromnym wzruszeniem była wiadomość, że nasi strażacy w okresie od 26 lipca do 3 sierpnia br. walczyli z żywiołem na południu Polski, między innymi w Budzowie. Strażacy z Biskupca oddelegowani zostali w ramach uruchomienia sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Dzieci z Budzowa, poza pobytem w Biskupcu, były m.in. w Olsztynie (w Planetarium, Zamku i na Starym Mieście), w Reszlu, Świętej Lipce, Mikołajkach (odbyły rejs statkiem) i w Kadzidłowie (zwiedziły park dzikich zwierząt).
Dzieci uczestniczyły w zorganizowanych specjalnie dla nich przez mieszkańców Biesowa rozgrywkach sportowych, zakończonych wspólnym ogniskiem, o czym piszemy w artykule "Z życia Gminy".

Dzięki pomocy mieszkańców, biskupieckie Koło Stowarzyszenia zorganizowało poszkodowanym w tragedii powodzi dzieciom wspaniałe wakacje - po trzech tygodniach wróciły radosne i wypoczęte do swoich domów. Wydawać by się mogło, że zapomniały o swoich nie tak odległych ciężkich przeżyciach. Było to możliwe m.in. dzięki włączeniu się do akcji tak licznej grupy mieszkańców naszego miasta i gminy.

Przewodnicząca Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Jadwiga Marzjan składa bardzo serdecznie podziękowania wszystkim darczyńcom, wolontariuszom a także rodzicom zrzeszonym w Stowarzyszeniu i pracownikom Stowarzyszenia za okazaną pomoc, wielką dobroć, a także za nieodpłatną pracę na rzecz gości.

Ofiarodawcy to:

"Mardi" Sp. z o.o., Piekarnia - Ryszard Oswald, Sp.c. Urszula i Wiesław Hak, Sp. c. Stanisława Odzioba i Krystyna Duszak, Jadwiga i Andrzej Duszkiewicz oraz klienci ich sklepu, Wanda Sznejkowska, Hurtownia "Wielemix", Leon Korobczyc, Zbigniew Płonka, Genowefa Paszkowska, Maria Pyzak, Bożena Kosyl, Elżbieta Rycerska, Maria Renest, Krzysztof Sutowski, Tomasz Molski, Halina Bala, Jarosław Misiak, Halina i Stanisław Zapadka, Firma SERVIER, Elfryda Stodolnik, Elżbieta Kurek, pracownicy Postępu, Halina Szymańska, Bogdan i Danuta Żuk, Krystyna Rafałowicz, Krystyna Butkiewicz, Maria Łukaszewicz, Edmund Kadzis, Ewa Wejs, Krzysztof Romanowski, Małgorzata Chomczyk, Grażyna Tarwacka, Zygmunt Widnicki, Anna i Leszek Adamowicz, Stowarzyszenie Odnowa Ducha Świetego, pizzeria "Festina", zakład fryzjerski Ewy Grabowskiej.

Jesteśmy przekonaniu, że wielu jeszcze naszych mieszkańców pospieszyło z pomocą dla powodzian.
Otrzymaliśmy informację, że mieszkańcy Biesówka dokonali zbiórki datków - zebrana kwota 255 złotych zasiliła konto powodzian. Również pracownicy Urzędu natychmiast zareagowali na tragedię - zebrano kwotę 305 złotych.

Źródło: Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Biskupcu

Reklama


Tłumaczenia