Jesteś tu:Informacje / Kultura i rozrywka / Złota rybka i Słowacki

Złota rybka i Słowacki


Wstawiony przez admin 24 maj 1999

Biskupiec, choć nie jest dużym miastem, pochwalić się może niezwykle prężnym i ambitnym środowiskiem kulturalnym. Duża w tym zasługa Biskupieckiego Domu Kultury, który prowadzą ludzie pełni pasji. Stąd też nie brak imprez znanych nie tylko w mieście, ale i w regionie.
Niektóre z nich mają już prawie dwudziestoletnią tradycję. Do takich należy konkurs zespołów teatralnych "O Laur Złotej Rybki". Co roku ściąga on na przegląd wiele teatrzyków szkolnych i kabaretów. Rewolucyjne formy czasem zaskakują jurorów; na przykład kilka lat temu dzieci przygotowały spektakl o krasnoludkach i królewnie Śnieżce rozgrywający się w scenerii nocnego lokalu. Teatr to pasja wielu biskupczan. W mieście istnieje oddział Towarzystwa Kultury Teatralnej.

PATRON RZEŹBIARZY

Równie długą tradycję ma Konkurs Rzeźby Ludowej i Nieprofesjonalnej, któremu patronuje obecny dyrektor domu kultury Zbigniew Szczypiński i nie tylko tej imprezie, ale całej działalności wystawienniczej w galerii sztuki w BDK.
- Przez dwa i pól roku mojej pracy udało mi się przełamać bariery i opory miejscowych artystów, głównie tych nieprofesjonalnych, którzy tworzyli sobie a muzom - mówi dyrektor. - Postawiłem sobie za cel promowanie miejscowych twórców. Obecnie mam w galerii zapełnione wszystkie terminy do grudnia.
W czasie tegorocznych Dni Biskupca dyrektor Szczypiński planuje zorganizowanie jarmarku kulturalnego, na którym miejscowi twórcy nie tylko pokazaliby swe prace, ale także mogli je sprzedawać. Ściągnie to, jego zdaniem, wiele ciekawych osobowości twórczych. Tradycją w BDK stało się, że twórcy zostawiają w galerii jedno swoje dzieło. Prace te zdobią praktycznie każdy zakątek domu kultury.

GWIAZDY NAD DADAJEM

Innym nurtem działalności BDK jest organizowanie koncertów z gwiazdami muzyki popularnej.
- Mamy ambicje, żeby choć kilka razy w roku ściągnąć do naszego miasta gwiazdy dużego formatu - zaznacza dyrektor. - Od czterech lat w Wilimach nad Dadajem organizowana jest wielka impreza muzyczna promująca młode talenty. Po konkursowych zmaganiach uczestnicy mają możność spotkania się z laureatami telewizyjnej "Szansy na sukces" oraz gwiazdami estrady. Staramy się w kulturze być na bieżąco. Moją ambicją stało się też organizowanie dodatkowych nocnych seansów filmowych w kinie. Nasze kino na takich seansach ma zwykle komplety widzów.

NIC BEZ RADY

Innym pomysłem jest organizowanie imprez, z których zysk jest przeznaczany na doposażenie domu kultury w niezbędny sprzęt. W ten sposób dom kultury wzbogacił się o sprzęt nagłaśniający.
- Ważne jest to, że mamy autentyczną, społeczną radę programową - stwierdza Zbigniew Szczypiński - w większości domów kultury takie rady to atrapy. U nas to grupa wspomagająca działalność domu, często inicjująca i współorganizująca imprezy.

ZWYKŁA CODZIENNOŚĆ

Na co dzień dom kultury prowadzi normalną działalność - koła plastyczne, zespoły muzyczne, klub szachowy. Ten ostatni ma nawet spore sukcesy. W tegorocznym turnieju " O Złotą Wieżę" w Lubawie zajął trzecie miejsce.
Do niedawna działało też studio wokalne "Sukces" i kursy tańca towarzyskiego. Jednak uczestnicy się wykruszyli. Dyrektor planuje organizację sekcji tanecznej, tym razem disco. Natomiast na koniec roku został przewidziany wielki turniej szkół o Słowackim i znajomości jego poezji, podobny do ubiegłorocznego przeglądu mickiewiczowskiego. Pomysłów na kulturę w Biskupcu jest sporo.

Źródło: Gazeta Olsztyńska - Maj 1999

Reklama


Tłumaczenia