Jesteś tu:Informacje / Kultura i rozrywka / Dożynki Gminne w Borkach Wielkich

Dożynki Gminne w Borkach Wielkich


Wstawiony przez admin 19 wrzesień 2003

Dożynki Gminne w Borkach Wielkich

Uroczystości dożynkowe to święto radości i nadziei. Okazja do zaprezentowania osiągnięć ale też bolączek i dolegliwości życia codziennego rolników. Dawniej żniwiarze śpiewali: "Wyjdź gospodarzu na ganek i przyjmij od nas ten wianek. Spróbuj że chleba naszego, bo to ze zboża nowego".

Tegoroczne Święto Plonów zorganizowano w Borkach Wielkich, gdzie starostami dożynek byli państwo Danuta i Adam Kozyrscy. Słoneczne, niedzielne popołudnie 14 września zgromadziło liczną rzeszę mieszkańców gminy Biskupiec.

Uroczystość rozpoczęto przemarszem korowodu sołectw, które zaprezentowały swoje przepiękne i oryginalne wieńce żniwne. Jak tradycja mówi - bochen chleba jest symbolem tego święta - dorodne wypieki każde sołectwo przekazało gospodarzowi dożynek burmistrzowi Biskupca - Markowi Dominowi, który obiecał, że podzieli je sprawiedliwie. Po mszy świętej, ksiądz przystąpił do poświęcenia darów Bożych i plonów.
Sołectwa, a było ich 17 zaprezentowały własne stoiska. Znalazły się tam plony tegorocznych żniw i zbiorów - kłosy zbóż, dorodne warzywa i owoce.

W trakcie trwania dożynek trwała degustacja potraw i wypieków sporządzonych przez wiejskie gospodynie - swojski smalec z ogórkiem kiszonym zadowolił niejednego smakosza. Grochówka przeszła najśmielsze oczekiwania, była tak smakowita i miała tylu chętnych, że zabrakło łyżek do jej spróbowania - na szczęście były jeszcze widelce.

Zaprezentowano stary sprzęt rolniczy oraz wystawiono prace autorskie lokalnych artystów - rzeźby, obrazy i hafty. Poszczególne sołectwa rywalizowały się w zawodach sportowych.

Pierwszym zmaganiem był sztafetowy rzut burakiem. W zawodach brały udział składy 3-osobowe (dziecko, kobieta, mężczyzna), których zadaniem było rzucić burakiem, a nie był on w cale taki mały, na jak najdalszą odległość. Reprezentanci Parlezy Wielkiej wspaniałym rzutem, niemal jak z meczów rugby znokautowali rywali.

Dużo emocji sprawiły kolejne konkurencje, tym razem bieg z jajkiem na rakiecie tenisowej.
Zawodnicy musieli wykazać się niebywałą sprawnością oraz szybkością aby dostarczyć jajko w stanie nienaruszonym na metę. W tej konkurencji równorzędna miejsca zajęły Borki Wielkie i Lipowo.

Najsilniejsi przedstawiciele sołectw zmierzyli się ze sobą w cięciu kłody piłą ręczną. Najlepsi zmieścili się w niecałej minucie, a zwycięzcą zostały Borki Wielkie.

Na koniec części sportowej rozegrano zawody w przeciąganiu liny. Najsilniejszą okazała się drużyna z Mojtyn. Chętni mogli również postrzelać do tarczy z karabinku na kulki wypełnione farbą. Rozegrano też konkurencje sportowe poza rywalizacją sołectw m.in. rzut lotką do tarczy, strzał do piłką do bramki i podnoszenie ciężarka 17,5 kg. Wszyscy zwycięzcy otrzymali upominki rzeczowe ufundowane przez organizatorów.

W ogólnym rankingu na wystrój stoiska z plonami, wieńca i chleba dożynkowego oraz punktów z rywalizacji sportowych wygrało Biesowo. Na II miejscu uplasowały się Borki Wielkie a na III Kamionka.

Dalszą część dnia urozmaiciły występy zespołów muzycznych m.in.: Zespół "Wrzos" z Domu Dziennego Pobytu z Biskupca. Zagrała również Folk Kapela z Sorkwit, zespół "EL" z Parlezy Wielkiej oraz swoje zdolności taneczne zaprezentowali uczniowie z Borek Wielkich i zespół "Świderki" z Biskupca. Na zakończenie rozpoczęto zabawę wiejską w świetlicy przy muzyce zespołu "Damir"

Damian Wołejszo

Reklama






Tłumaczenia