Jesteś tu:Informacje / Kultura i rozrywka / Jeden rytm, wspólnota serc

Jeden rytm, wspólnota serc


Wstawiony przez admin 29 czerwuec 2009

Tańczący smok i powiewające szarfy, transparenty i rzesza ludzi maszerujących przez miasto, a to wszystko przy dźwiękach kilkunastu bębnów – taki widok można było zobaczyć 25 maja na ulicach Biskupca.

Marsz Godności stanowił część obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną zorganizowanych przez biskupieckie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Był zwieńczeniem projektu "Integracyjne Warsztaty Artystyczne – Wspólny Rytm" realizowanego przez warsztaty terapii zajęciowej i młodzież z biskupieckich szkół. – Jesteśmy częścią społeczeństwa i możemy obdarzyć je wieloma wartościami, potrzebujemy tylko otwartości i uszanowania naszej godności – powiedział Piotr Kubarewicz, koordynator projektu.

Clou programu było przedstawienie pt. "Podróż po różnych kontynentach". W trakcie marszu odegrano podróż po Japonii i Bliskim Wschodzie. Był więc japoński smok i bębny, które wygrywały rytm. - Te bębny pokazują wspólnotę naszych serc, chcemy pokazać, że ten rytm brzmi jednakowo w każdym człowieku – mówiła Jadwiga Trochimczyk, psycholog i terapeuta z ośrodka w Biskupcu. W marszu coraz chętniej uczestniczą mieszkańcy Biskupca. - Takie jest nasze zadanie, żeby człowiek się zatrzymał, popatrzył i odczuł to samo, co my – komentuje Jadwiga Marzjan, przewodnicząca zarządu koła PSOUU w Biskupcu. – Chcemy pokazać ludziom, że wśród nas żyją osoby z upośledzeniem umysłowym i wcale nie są dla nas ciężarem. Marsz skierował się do Biskupieckiego Domu Kultury, gdzie zorganizowano koncert. W akcji wzięli też udział przedstawiciele władz samorządowych. - Uczestniczę w niej już po raz kolejny i widzę, jak zdolna jest ta młodzież –powiedział starosta olsztyński Mirosław Pampuch. – Musimy jej stworzyć warunki do tego, aby mogła normalnie żyć i cieszyć się ze swoich osiągnięć.

Edyta Olszewska, Mariusz Wierzchowski. Przegląd Warmiński nr 6(25) 06/2009. Starostwo Powiatowe w Olsztynie.

Reklama


Tłumaczenia