Jesteś tu:Informacje / Polityka / Co z powiatem Biskupieckim ?

Co z powiatem Biskupieckim ?


Wstawiony przez admin 01 lipiec 2001

W dniu 31 maja 2001 roku zapadła decyzja Rządu w sprawie utworzenia 7 nowych powiatów: Brzeziny, Gołdap, Lesko, Łobez, Sztum, Węgorzewo, Wschowa.

Taka decyzja Rządu stwarza nowe, realne możliwości zafunkcjonowania powiatu biskupieckiego. Zarząd Miasta w Biskupcu podjął więc dalsze, intensywne działania, mające na celu przede wszystkim weryfikację i zmianę negatywnych stanowisk sąsiednich rad w sprawie utworzenia wspólnego powiatu. W 1999 roku tylko Rady Biskupca, Kolna i Powiatu Olsztyńskiego wyraziły pozytywne opinie w sprawie utworzenia powiatu biskupieckiego, natomiast Bisztynek, Jeziorany i Reszel podjęły uchwały negatywne, a zasadniczym warunkiem przy tworzeniu powiatu są pozytywne opinie rad gmin, mających tworzyć powiat.

W dniu 5 czerwca doszło do spotkania Zarządu Biskupca z Zarządem Miasta w Bisztynku, natomiast 12 czerwca odbyło się spotkanie z Zarządem Miasta w Reszlu. Spotkanie z Zarządem Miasta w Jezioranach odbędzie się 4 lipca.

Na spotkaniach tych przekazywane są poszczególnym Radom, za pośrednictwem Zarządów, wnioski naszej Gminy o weryfikację stanowisk przyjętych w 1999 roku. W uzasadnieniu wniosków wskazujemy, iż nadal widzimy szansę lepszego rozwoju naszych Gmin we wspólnym powiecie - łączą nas podobne problemy i łatwe do określenia, a następnie realizowania wspólne cele: podejmowanie wspólnych inwestycji, modernizacja dróg, w tym drogi nr 57 relacji Bisztynek - Biskupiec, promocja walorów turystycznych, stworzenie modelu szkolnictwa w powiecie, wypracowanie formuły współpracy pomiędzy ośrodkami kultury i organizacjami sportowymi w taki sposób, by zapewnić szeroki dostęp do tych form jak największej ilości dzieci i młodzieży. Gmina Biskupiec, jako potencjalna siedziba przyszłego powiatu, posiada, funkcjonujące od wielu lat, konieczne ponadlokalne instytucje. Funkcjonujące w Biskupcu instytucje i jednostki ponadlokalne posiadają bardzo dobre warunki lokalowe oraz odpowiednie wyposażenie, umożliwiające sprawną realizację wszystkich zadań. Długoletnie funkcjonowanie instytucji ponadlokalnych zapewnia fachową i rzetelną obsługę interesantów. Ponadto na terenie miasta znajdują się budynki możliwe do wykorzystania "od zaraz" jako siedziba Starostwa Powiatowego. W przypadku utworzenia powiatu z siedzibą w Biskupcu, w celu sprawnej obsługi interesantów przez przyszły powiat, istnieje możliwość rozlokowania przyszłych instytucji powiatowych "w terenie".

Zarząd Miasta skorzystał również z drugiej możliwości, stworzonej w znowelizowanej ustawie o samorządzie powiatowym. Na podstawie art. 3 ust. 1, Rada Ministrów, z własnej inicjatywy może przeprowadzić procedurę zmierzającą do utworzenia nowego powiatu. Biorąc pod uwagę stworzoną Radzie Ministrów możliwość wszczęcia postępowania w sprawie utworzenia powiatu z inicjatywy własnej, Zarząd Miasta w Biskupcu, w imieniu Gminy Biskupiec, wystąpił w dniu 7 czerwca 2001 r. z wnioskiem o wszczęcie z urzędu procedury utworzenia powiatu biskupieckiego. Wniosek Gminy Biskupiec o podjęcie z inicjatywy Rady Ministrów procedury utworzenia powiatu jest tym bardziej uzasadniony obecnie, iż zgodnie z podanymi informacjami, dokonywane będą dalsze zmiany mapy powiatowej, gdyż Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpocznie pilne działania, prowadzące do przeprowadzenia zmian związanych z dalszym funkcjonowaniem powiatów ziemskich i grodzkich.

Wniosek Gminy Biskupiec o wszczęcie z urzędu procedury utworzenia powiatu biskupieckiego został przesłany Prezesowi Rady Ministrów - Jerzemu Buzkowi. Ponadto, Burmistrz Biskupca - Antoni Parfinowicz i Przewodniczący Rady Miejskiej - Jan Uzorko w dniu 18 czerwca 2001 roku odbyli spotkanie z prof. Hubertem Izdebskim - doradcą zespołu radców prawnych premiera Jerzego Buzka oraz z Tomaszem Michalakiem - Dyrektorem Kancelarii Prezydenta RP. Na powyższych spotkaniach przekazany został również wniosek przesłany Premierowi. W dniu 21 czerwca Burmistrz Biskupca odbył spotkanie z Józefem Płoskonką - Podsekretarzem Stanu w MSWiA, który również otrzymał wniosek kierowany do Premiera.

Po długich rozmowach na wszystkich spotkaniach, należy jednoznacznie stwierdzić, iż poza podstawowymi warunkami, jakie należy spełnić w dążeniu do utworzenia powiatu, takimi jak:
- fakt pełnienia przez wnioskowaną siedzibę władz nowego powiatu tej funkcji przed rokiem 1975,
- istnienie silnych więzi społecznych, kulturowych i geograficznych pomiędzy gminami wchodzącymi w skład wnioskowanych powiatów oraz równoczesne istnienie konfliktów w lokalnych powiatach, do których gminy te należą obecnie.
jest jeden warunek zasadniczy:
- zdecydowana przewaga pozytywnych opinii rad gmin mających tworzyć powiat, powiatów, w skład których wchodzą poszczególne gminy, Sejmiku Samorządowego Województwa Warmińsko - Mazurskiego oraz Wojewody.
26 czerwca 2001 roku "uzbrojeni" zostaliśmy w kolejną pozytywną opinię w sprawie utworzenia powiatu biskupieckiego, którą wyraził Sejmik Samorządowy naszego województwa.
Podejmowane działania, przynoszą więc kolejne efekty, które przybliżają nas do spełnienia wszystkich warunków, umożliwiających złożenie w ustawowym terminie, czyli do 31 marca 2002 roku w pełni uzasadnionego wniosku o utworzenie powiatu biskupieckiego.

Zarząd Miasta ogłosił konkursy na stanowisko dyrektora w Szkole Podstawowej w Bredynkach i Przedszkolu Samorządowym Nr 5 w Biskupcu, rozstrzygnięcie których nastąpiło 18 czerwca 2001 r.

Do konkursu na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Bredynkach nie zgłosił się żaden kandydat. W związku z powyższym, Zarząd Miasta, zgodnie z ustawą o systemie oświaty, powierzy to stanowisko ustalonemu przez siebie kandydatowi, po zasięgnięciu opinii rady szkoły, rady pedagogicznej i Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
Do konkursu na stanowisko dyrektora Przedszkola Samorządowego Nr 5 w Biskupcu zgłosił się jeden kandydat. W wyniku konkursu, komisja wyłoniła kandydata na dyrektora - Panią Jolantę Ponikowską.

Źródło: Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Biskupcu

Reklama






Tłumaczenia