Jesteś tu:Informacje / Styl życia / Jarosz słucha rocka

Jarosz słucha rocka


Wstawiony przez admin 15 październik 2007

"Dzień wegetarianizmu na rockowo" – pod takim hasłem 29 września młodzież bawiła się w Biskupieckim Domu Kultury. Promocja bezmięsnego stylu życia i koncerty udanie zamknęły cykl letnich imprez w mieście.

Na pomysł zorganizowania imprezy, która przybliżałaby młodzieży tematykę wegetarianizmu, wpadła mieszkanka Biskupca Ania Kuczyńska. – Pomyślałam, że z okazji przypadającego 1 października Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu fajnie byłoby pokazać, że w naszym mieście jest wiele osób nie jedzących mięsa i są to osoby zdrowe i szczęśliwe – stwierdziła Ania. Impreza zbiegła się w czasie z organizowanym przez BDK pożegnaniem lata i w ten oto sposób na jednym ogniu upieczono dwie pieczenie. Chociaż słowo "pieczenie" nie jest tu do końca adekwatne...

Kwestia smaku

Spotkanie w BDK rozpoczęło się około godz. 16 od przygotowanych przez Anię Kuczyńską i Agnieszkę Przychodzką (wegetarianka od 15 lat!) wykładów na temat wegetarianizmu. Reakcje publiczności były różne. O ile sprzeciw wobec okrutnego traktowania zwierząt nie wywołał kontrowersji, to już twierdzenie, że człowiek z nie jest z natury mięsożercą i może żyć bez mięsa – jak najbardziej tak. – Nie mamy kłów i pazurów, bo mamy sztućce – skomentował ktoś z widowni. Uczestnicy spotkania mogli popróbować przygotowanych przez organizatorów bezmięsnych potraw, m.in. gołąbków i pasztetu. Jarskie jadło cieszyło się dużym wzięciem i być może to kwestia smaku, a nie ideologia, najbardziej przemawia za wegetarianizmem. Wyświetlono też krótki film pokazujący okrutne traktowanie zwierząt. W międzyczasie prowadzono loterię fantową, z której dochód przeznaczono na schronisko dla zwierząt.

Będą fruwać

Po części poświęconej wegetarianizmowi nadszedł czas na rock. Jako pierwszy wystąpił istniejący od kilku miesięcy i trenujący na co dzień w BDK zespół Invert. Po nim wystąpiła olsztyńska kapela Projekt X. Ten założony w 2002 roku zespół gra rock-metal. – Cieszę się, że zagraliśmy w Biskupcu, mieście gdzie obecnie mieszkam i pracuję – powiedział wokalista Marcin Kołodziński i obiecał, że gdy zagrają następnym razem, publiczność będzie fruwała. Koncert bardzo spodobał się publiczności. – Było fantastycznie, chłopaki zagrali, jak światowej klasy artyści – skomentowała "na gorąco" Karolina, gimnazjalistka. Najbliższe plany imprezowe BDK? – Planujemy zaproponować mieszkańcom karaoke – zdradza Robert Tokarski, organizator imprez.

Mariusz Wierzchowski, Sylwia Paszkowska. Przegląd Warmiński nr 5, 10/2007. Starostwo Powiatowe w Olsztynie.

Reklama

Tłumaczenia