Jesteś tu:Rukławki

Rukławki


Dożynki Gminne 2009

2009-09-22  
Dożynki Gminne 2009

Ostatnia niedziela (13 września 2009 r.,) upłynęła Mieszkańcom Biskupca na delektowaniu się owocami polskiego rolnictwa. Stoły reprezentacji sołectw wprost uginały się pod nadmiarem smakowitości. Tu ciasto, rogalik, tam pieróg, kiełbaska. Było coś też dla koneserów trunków: nalewka babuni, łzy sołtysa, podpiwek, bimberek. Nie zabrakło także kilku puchatych zwierzątek.

Agroturystyka - Rukławki - Mazury

Agroturystyka, Mazury, Rukławki

Gospodarstwo agroturystyczne oferuje noclegi przez cały rok. Do dyspozycji gości znajduje się 5 pokoi gościnnych z łazienkami. Do jeziora 2 km, do lasu -100 m. Pełne wyżywienie - również kuchnia wegetariańska. Do dyspozycji: rowery, łódki, bryczka, konie - jazda konna, kozy, staw rybny, sanie, plac zabaw dla dzieci, grill, wędki, różnorodne gry, boisko, kominek, tv. Gospodyni oferuje naukę gotowania i pieczenia

Gospodarstwo Agroturystyczne - Rukławki

Gospodarstwo Agroturystyczne - Rukławki

Obiekt sezonowy (maj-sierpień). Wyżywienie do uzgodnienia. Do jeziora 1,5 km, do lasu 50 m. Do dyspozycji gości rowery, plac zabaw dla dzieci, sala kominkowa, grill, staw rybny, rtv, wędki. Możliwość zakupu produktów z gospodarstwa.

Biskupiec - Kolonizacja

Na podstawie bulli papieża Inocentego IV z 29 lipca 1243 podbite przez zakon krzyżacki ziemie Prusów podzielone zostały na cztery diecezje: chełmińską, pomezańską, sambijską i warmińską. Największa z nich była diecezja warmińska obejmująca całą środkową część Prus.

Biskupiec - ustrój

Na północnym brzegu rzeczki Dymer, na wzniesieniu naprzeciw kościoła katolickiego, stał zamek biskupi. Zarządzał nim burgrabia, który równocześnie sprawował urząd sędziego nad mieszkańcami okolicznych wsi pruskich, ściągał czynsz od sołtysów i przyjmował daniny w naturze.

Biskupiec - kościół

Jak chce tradycja, czy raczej legenda, na miejscu Biskupca miał się znajdować ongiś jakiś pruski gród, a w końcu XIII wieku nawet drewniany kościółek czy też kaplica misjonarska. Kościółek ten znajdował się jakoby na wzgórzu zwanym Bisz, to znaczy na miejscu dzisiejszego kościoła.

Biskupiec - Ludność Polska

Jak już wspomniano, obowiązujący w państwie krzyżackim zakaz nadawania praw miejskich ludności nie niemieckiej nie był przestrzegany i z pewnością już od chwili powstania miasta część mieszkańców Biskupca stanowili Prusowie, niemniej przeważali tu Niemcy. Był on więc jakby wyspą niemczyzny wśród żywiołu pruskiego i - początkowo jeszcze nielicznego - polskiego.

Reklama






Tłumaczenia