Jesteś tu:Turystyka / Rower / Trasa rowerowa Biskupiec - Rasząg - Kobułty - Biskupiec

Trasa rowerowa Biskupiec - Rasząg - Kobułty - Biskupiec


Wstawiony przez admin 02 grudzień 2009

Trasa rowerowa Biskupiec - Rasząg - Kobułty - Biskupiec

Trasa rowerowa Biskupiec - Rasząg - Kobułty - Biskupiec ( nieoznakowana)
Trasa ciekawa przyrodniczo, rozlegle widoki, częściowo ruchliwą drogą.

0,0 km Biskupiec.

Początek na placu Wolności w Biskupcu. Odcinek Biskupiec - Rzeck (.4 km) Z ronda zjeżdżamy na Rzeck (ul. Warszawska). Mijamy kościół i po przeciwnej stronie nieczynny już browar. Kierujemy się nadal na Rzeck, po prawej stronie budynki byłej jednostki wojskowej.

4,0 km Rzeck.

Ze wsi wyjeżdżamy drogą asfaltową w kierunku Rasząga. Po 2 km po prawej stronie Jezioro Rzeckie (możliwość kąpieli - zjazd do jeziora drogą gruntową). Po kolejnych 4 km Rasząg.

10, 0 km Rasząg.

We wsi kościół ewangelicki murowany w stylu neoromańskirn, park zabytkowy, obok molo nad jeziorem Rasząg. Szkoła z tablicą poświęconą pamięci Jana Liszewsklego (1852-1894, założyciela "Gazety Olsztyńskiej" 1886 r., nauczyciela w Raszągu i Bredynkach.
Sklep, gospodarstwo agroturystyczne "Mazuria"

W Raszągu na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Jedziemy drogą asfaltową długim ciągłym podjazdem do wsi Botowo.

13,0 km Botowo.

Botowo W środku wsi stoi obelisk z l wojny światowej z nazwiskami poległych mieszkańców Botowa. Sklep. Na wzniesieniu naturalne miejsce widokowe z panoramą okolicy.

Wyjeżdżamy w kierunku Labuszewa. Po obu stronach drogi rosną drzewa owocowe. Dojeżdżamy do głównej drogi Szczytno-Biskupiec, skręcamy w prawo.

16.0 km Labuszewo.

Labuszewo - Miejsce urodzenia Bogumiła Labusza (1919-1920), działacza ludowego z okresu plebiscytowego. Sklep.

Przejeżdżamy przez wieś 300 m w Kierunku Biskupca ruchliwą drogą, po czym skręcamy w prawo. Jedziemy skrajem lasu, drogą gruntową w kierunku Kobułt. Po prawej stronie znajduje się użytek ekologiczny "Rozlewiska Łąki Dymerskie"

"Rozlewiska łąki dymerskie"
Jest to kompleks podmokłych, zarośniętych trzciną łąk o pow. 240 ha tworzących obecnie bagna - pozostałość po osuszonym jeziorze Dymer.

Jedziemy przez kanał Dymerski, następnie przejeżdżamy tory nieczynnej linii kolejowej i wjeżdżamy w las. Na odcinku 2 km drogą gruntową przejeżdżamy przez wzgórza z leśnymi podjazdami i zjazdami.

"Wzgórza Kobułckie"
Planuje się utworzyć obszar pod nazwą "Kobułckie Planuje się utworzyć obszar pod nazwą Kobułckie Wzgórza" w celu Wzgórza" ochrony dużego kompleksu wysokich (do 220 m n.p.m.) wzgórz morenowych porośniętych lasem. Obszar ten jest wododziałem między dorzeczem Krutyni a zlewnią jeziora Dadaj. Występuje tu różnorodna flora i fauna, przy czym wartym odnotowania jest stanowisko rokitnika oraz populacja kobuza, pustułki i dzięcioła zielonego.

20,0 km Kobułty.

Kobułty We wsi kościół neogotycki z lat 1897-1899. Ruiny kościoła ewangelicko-augsburskiego z 1823 r. oraz dawny dom pastoralny z 1. połowy XIX w. Spichlerz murowany szachulcowy z XIX w.
Sklep, gospodarstwa agroturystyczne, straż pożarna.

Wyjeżdżamy z Kobułt drogą asfaltową przez las w kierunku Biskupca.

24,0 km Rudziska.

Kapliczka przydrożna, sklep.

Po kolejnych 2 km dojeżdżamy do głównej drogi krajowej nr 599 Szczytno - Biskupiec. Po lewej stronie drogi znajduje się rezerwat "Zabrodzie".

Zabrodzie" Rezerwat florystyczny zajmujący powierzchnię 27,3 ha. Został utworzony w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych stanowisk brzozy niskiej (Betula humilis) oraz fragmentu naturalnego boru bagiennego. Rezerwat obejmuje teren dawnego jeziora Pudląg, osuszonego wskutek przekopania Kanału Pudląskiego.
Po zwiedzeniu rezerwatu wracamy 4 km drogą asfaltową do Biskupca, gdzie kończymy trasę.

30,0 km Biskupiec.

Reklama






Tłumaczenia