Jesteś tu:Turystyka / Świat zwierząt / Krogulec

Krogulec


Wstawiony przez admin 21 styczeń 2009

Krogulec

Krogulec (Accipiter nisus) - średni ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący Europę, środkową i wschodnią Azję oraz północną Afrykę. W Polsce rozpowszechniony, ale skrajnie nieliczny ptak lęgowy. Stosunkowo najliczniej występuje na wschodzie kraju. Częściowo wędrowny (przeloty III-V i VIII-X). Część ptaków nie odlatuje na zimę, lecz prowadzi koczowniczy tryb życia. W zimie i jesienią przelatują przez Polskę ptaki, które gnieżdżą się dalej na wschodzie i na północy.

Cechy gatunku
Podobny, choć nieco mniejszy od jastrzębia, od którego w locie łatwo można odróżnić po ogonie: u krogulca jest on równo ścięty, u jastrzębia - lekko zaokrąglony. Ogon i nogi są stosunkowo długie. Wierzch ciała szary, spód białoszary z poprzecznym pręgowaniem. Nogi żółte. Samica jest wyraźnie większa od samca. Odzywają się bardzo rzadko, przeważnie gdy są niepokojone w pobliżu miejsca gniazdowania. Wykrzykują wtedy jękliwe "kee-kee-kee-kee".

Wymiary ciała samca
dł. ciała ok. 30 - 33 cm
rozpiętość skrzydeł 60 - 63 cm
waga ok. 150 g

Wymiary ciała samicy
dł. ciała ok. 35 - 39 cm
rozpiętość skrzydeł 74 - 79 cm
waga ok. 280 g

Biotop
Zamieszkuje skraje lasów w pobliżu pól z kępami drzew. Często spotykany dość blisko siedzib ludzkich.

Gniazdo
Zazwyczaj na świerku lub jodle, w pobliżu pnia na niewielkiej wysokości (niżej niż gniazdo myszołowa czy jastrzębia).

Jaja
Wyprowadza jeden lęg w roku, składając w maju 4 do 6 jaj. Jaja są pokryte fioletowoszarymi lub ciemnobrązowymi plamami.

Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są przez okres około 33 dni przez samicę. Pora gniazdowania dla wysiadujących samic jest wyjątkowo niebezpieczna, ponieważ właśnie wtedy się pierzą i są wyjątkowo bezbronne. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 30 dniach.

Pożywienie
Krogulec jest doskonałym myśliwym. Nie wypatruje nigdy łupu jak np. myszołów, lecz podczas polowania niepostrzeżenie zbliża się do zdobyczy, lecąc nisko nad ziemią i doskonale przy tym wykorzystując przeszkody i osłony terenowe. Zdobycz swoją błyskawicznie atakuje w locie lub na ziemi, co ułatwiają mu stosunkowo długie i cienkie nogi. Na jego pożywienie składają się głównie drobne ptaki, szczególnie zimą często ofiarą padają wróble domowe, które gromadzą się w pobliżu domostw ludzkich, ale także mazurki, myszy, żaby i większe owady.

Ochrona
Objęty ochroną gatunkową ścisłą.

Tekst i zdjęcie udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Krogulec. Autor zdjęcia: Des Irwin

Reklama


Tłumaczenia