Jesteś tu:Turystyka / Świat zwierząt / Kobuz

Kobuz


Wstawiony przez admin 21 styczeń 2009

Kobuz

Kobuz (sokół kobuz, sokół leśny, sokolik drzewiec) (Falco subbuteo) - ptak drapieżny z rodziny sokołowatych, zamieszkujący całą Europę oprócz Szkocji i północnej Skandynawii oraz Azję aż do Japonii i Kamczatki. Jedna z form geograficznych (F. s. jugurtha Hart.) zamieszkuje zachodnią część Afryki Północnej. W Polsce nieliczny ptak lęgowy, częściej spotykany na lesistych obszarach nizinnych niż górskich.

Cechy gatunku
Z upierzenia bardzo podobny do sokoła wędrownego, lecz o wiele mniejszy i z podłużnie kreskowanym spodem ciała. Obie płci ubarwione podobnie, ale samica znacznie większa od samca. Stare osobniki posiadają "nogawice" (pióra na podudziu) w kolorze cynamonowoczerwonym. Policzki białe, pod okiem "wąs" jak u sokoła wędrownego. Dziób, woskówka i nogi osobników dorosłych żółte, młodych - zielonkawe. Grzbiet łupkowoszary, prawie czarny, pierś biała z podłużnymi, czarnymi plamami. Skrzydła dłuższe i bardziej ostro zakończone niż sokoła wędrownego. W locie przypomina sylwetką dużego jerzyka.

Wymiary średnie
dł. ciała 28-35 cm
rozpiętość skrzydeł 75-90 cm
waga samicy - ok. 230-340 g
waga samca - ok. 150-200 g

Biotop
Obrzeża starych lasów, głównie sosnowych, w pobliżu pól i łąk z kępami zadrzewień, wrzosowisk i terenów bagiennych.

Gniazdo
Wykorzystuje opuszczone gniazda innych ptaków, np. wron, w wierzchołkach koron wysokich drzew.

Jaja
W drugiej połowie czerwca składa 3-4 jaja, w jednodniowych odstępach. Są one równobiegunowe, owalne, o tępych biegunach, prawie kuliste o tle bladoróżowym z licznymi rudawordzawymi plamami.

Wysiadywanie
Od zniesienia pierwszego jaja trwa ok. 28 dni. Młode opuszczają gniazdo po 23-25 dniach.

Pożywienie
Duże owady, np. ważki, które łapie w locie zwykle wysoko nad ziemią. Poluje również na drobne ptaki śpiewające, jak jaskółki i jerzyki.

Tekst i zdjęcie udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kobuz. Autor zdjęcia: Lilly M

Reklama


Tłumaczenia