Jesteś tu:Turystyka / Jeziora i lasy / Jeziora i lasy w gminie Biskupiec

Jeziora i lasy w gminie Biskupiec


Jezioro Kraks

Biskupiec na turystycznej mapie Polski nie został jeszcze w pełni odkryty. Posiada jednak wiele walorów, z których podstawowym są jeziora.
Na terenie gminy znajduje się 14 jezior o pow. powyżej 5 ha oraz kilkanaście mniejszych, za to bardzo malowniczych.

Dumą i chlubą mieszkańców jest jeż. Dadaj o pow. 1051 ha, dług. 8,50 km, szer. 2,80 km, o największej głębokości 39,8 m. Leży ono na wysokości 122,9 m n.p.m. Teren wokół jeziora w mniejszym lub większym stopniu został zagospodarowany. Polecamy Ośrodek "Słoneczny Brzeg" w miejscowości Rukławki z polem namiotowym, plażą, pomostem oraz unikatową wodą źródlaną. Na miejscu punktu gastronomiczny. "Słoneczny Brzeg" oddalony jest od centrum ok. 4 km.
Po drugiej stronie jeziora znajduje się miejscowość wypoczynkowa Wilimy z siecią zakładowych ośrodków wypoczynkowych, z których może korzystać także indywidualny turysta. Funkcjonuje tam plaża z pomostem, pole namiotowe, wypożyczalnia sprzętu pływackiego. Istnieje sieć gastronomiczna ze stołówką i punktami sprzedaży. Można korzystać z usług nowo wybudowanego hotelu. Na jeziorze Dadaj znajduje się prywatna wyspa (możliwość wypoczynku).

Biskupiec posiada "perełkę" w postaci jez. Kraks, oddalonego od centrum miasta 0,5 km. Jest to Kraks Duży i Kraks Mały z wyspą, na której znajduje się wypożyczalnia sprzętu pływackiego, a także plaża z pomostem.
Jeziora znajdują się w większości miejscowości gminy lub w bardzo bliskiej odległości od nich.
Dużym walorem turystycznym gminy są także obszary leśne bogate w roślinność i zwierzynę, a także możliwość kontaktu z nieskażoną naturą.

Większe kompleksy leśne w okolicach Biskupca znajdują się w północnej i północno-wschodniej części gminy, przy drogach prowadzących do Reszla. Istnieje tam rezerwat leśny "Dębowo" o pow. 24,72 ha utworzony w celu ochrony najdalej wysuniętego na wschód lasu dębowego. W parku w miejscowości Lipowo rośnie dąb - pomnik przyrody, o obwodzie 500 cm i wysokości 25 m.
W pod Biskupieckich lasach żyją jelenie, sarny, dziki, zające, lisy, kuny leśne. Oprócz powszechnie występujących ptaków żyje drozd, zięba, pliszek, kukułka i jarząbek. W jeziorach dominuje: leszcz, lin, karaś, węgorz, szczupak, okoń, ukleja, płoć, wzdręga, krąp, jazgarz i sandacz.

Reklama


Tłumaczenia