Jesteś tu:Informacje / Gospodarka / "Rozwijamy Biskupiec" - planowane inwestycje

"Rozwijamy Biskupiec" - planowane inwestycje


Wstawiony przez admin 28 grudzień 2018

Gmina Biskupiec w 2018 roku przejęła budynek dworca od dotychczasowego właściciela - PKP. Budynek powinien stanowić wizytówkę miasta. Niestety przez lata nie był właściwie użytkowany. Jest w tragicznym stanie i wymaga natychmiastowego, generalnego remontu. Opracowana została dokumentacja projektowa przebudowy budynku. Przywrócona zostanie pierwotna kolorystyka elewacji. Cegła zostanie oczyszczona, a stolarka wymieniona i wymalowana z zachowaniem historycznego wyglądu.

DWORZEC
Gmina Biskupiec w 2018 roku przejęła budynek dworca od dotychczasowego właściciela - PKP. Budynek powinien stanowić wizytówkę miasta. Niestety przez lata nie był właściwie użytkowany. Jest w tragicznym stanie i wymaga natychmiastowego, generalnego remontu. Opracowana została dokumentacja projektowa przebudowy budynku. Przywrócona zostanie pierwotna kolorystyka elewacji. Cegła zostanie oczyszczona, a stolarka wymieniona i wymalowana z zachowaniem historycznego wyglądu. Na elewacji budynku przywrócony zostanie odrestaurowany zegar, który został odnaleziony w piwnicach budynku dworca. Po przeprowadzeniu oględzin przez zegarmistrza okazało się, że zegar był podświetlany i w takiej formie zostanie przywrócony na dawne miejsce. Otworzona zostanie ogólnodostępna poczekalnia z toaletami dla podróżujących. Przebudowany zostanie plac postojowy dla autobusów. Wprowadzone zostaną tereny zielone, gdzie pojawią się ławeczki. Zniknie asfalt, w miejscu którego pojawi się zabytkowa kostka granitowa. Zarówno budynek, jak i jego otoczenie staną się chlubą miasta. Środki na przebudowę zostały już pozyskane. Realizacja inwestycji jest kwestią czasu.

TEREN PRZY UL. DWORCOWEJ
Wzdłuż ulicy Dworcowej wydzielone zostaną miejsca parkingowe. Pozwoli to na wyeliminowanie parkowania samochodów na terenie byłego cmentarza ewangelickiego znajdującego się naprzeciwko poczty.
Odtworzone zostaną aleje, ustawiona zostanie tablica upamiętniająca miejsce pochówku, a teren zyska funkcję rekreacyjną.

CENTRUM KULTURY, TURYSTYKI I SPORTU
Największa zmiana planowana jest w obrębie sceny i widowni. Scena zostanie przesunięta do ściany zewnętrznej budynku i będzie dwustronna. W szczytowej ścianie zostaną zamontowane wrota umożliwiające otwarcie sceny na przyległy park. Dzięki temu możliwe będzie w pogodne dni oglądanie przedstawień na zewnątrz. Na widowni będzie mogło zasiąść ponad 200 osób. Widownia wewnątrz budynku zostanie podniesiona tak, by widzowie mogli komfortowo oglądać przedstawienia czy filmy. Pod nową widownią utworzona zostanie wygłuszona sala do nauki gry na instrumentach. Dach zostanie wyremontowany i podniesiony. Dodatkowo wybudowane zostanie zaplecze sceny od strony ul. Parkowej. Biskupiec zyska kompleksowy obiekt kulturalno–rozrywkowy.

SORBOMA
W Domu Pracy Twórczej „Sorboma” przy Placu Wolności główne prace zaplanowano na piętrze i w piwnicy, choć i parter również będzie podlegał przebudowie. Powiększone zostanie pomieszczenie, w którym mieści się wystawa aparatów fotograficznych Wiesława Borowskiego, największa tego typu w Polsce. Na piętrze utworzone zostaną pracownie edukacyjne, a w piwnicach ciemnia fotograficzna.

ŚCIEŻKI ROWEROWE / CIĄGI PIESZO–JEZDNE
W Biskupcu utworzona zostanie sieć dróg pieszo-jezdnych. Umożliwi to połączenie centrum miasta z terenem rekreacyjnym przy jeziorze Kraksy czy z terenem byłej jednostki wojskowej, gdzie na tzw.placu defilad utworzony zostanie tor jezdny. Dzieci będą na nim mogły bezpiecznie uczyć się jazdy na rowerze, rolkach czy deskorolce, a dorośli aktywnie wypocząć. Przebudowana zostanie nawierzchnia ul. Hubalczyków, wybudowany zostanie most na rzece Dymer umożliwiający przejazd w kierunku ul. Plażowej. Ciągi pieszo–jezdne utworzone zostaną wzdłuż ulic: Warszawskiej, Plażowej, Wojska Polskiego, Hubalczyków, Lazurowej, Polnej, Krótkiej, Kopernika, Poznańskiej, Dworcowej oraz w parku miejskim przy ul. Wiosennej i wokół jeziora Kraksy. Wzdłuż ciągów pieszo–jezdnych wydzielone zostaną miejsca postojowe z ławeczkami, koszami na śmieci i stojakami na rowery. Przy planowaniu ciągów pieszo-jezdnych uwzględniono budowę parkingów wzdłuż ul. Poznańskiej przy przedszkolu. Inwestycji niezmiernie potrzebnej ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym.
Gmina Biskupiec złożyła wniosek o dofinansowanie budowy ścieżki rowerowej Biskupiec - Szczytno. Na przedłużeniu ścieżki rowerowej wokół Kraks wzdłuż ulicy Okrzei wybudowana zostanie ścieżka umożliwiająca przejazd nasypem kolejowym do granicy gminy Biskupiec. Kolejne etapy inwestycji (Dźwierzuty – Szczytno) będą odpowiednio realizowane przez tamtejsze samorządy. Na trasie zaplanowano miejsce postojowe z wiatą, ławeczkami i wieżą widokową. W kolejnych latach planowana jest rozbudowa systemu ścieżek w sposób umożliwiający bezkolizyjne połączenie osiedli Zatorze i przy ul. Ludowej ze ścisłym centrum miasta.

TEREN NAD JEZIOREM KRAKS MAŁY
W części północnej jeziora Kraks Mały (od strony osiedla domków jednorodzinnych) utworzona zostanie plaża miejska. Istniejąca teraz plaża zostanie zachowana. Będzie zagospodarowana dzięki nawiązanej współpracy Gminy Biskupiec i firmy Egger. Na lokalizację nowej plaży wybrano teren położony bliżej miasta. Dzięki temu wypoczywający nie będą już musieli pokonywać kilometrowej drogi wokół jeziora. Nowa plaża zlokalizowana jest na największym przy Kraksach terenie jakim dysponuje Gmina. Stwarza to doskonałe warunki zagospodarowania. Ponadto jest to miejsce bardzo dobrze nasłonecznione.
Na terenie działki zostanie utworzony kompleks rekreacyjno-sportowy.

Zlokalizowany tu zostanie plac zabaw dla dzieci młodszych i starszych, linowy plac zabaw, street workout, plenerowa siłownia, boiska do piłki plażowej, wybudowany zostanie pomost do cumowania łódek. Istniejąca ścieżka rowerowa zostanie przebudowana w sposób umożliwiający bezpieczne korzystanie z nowo powstałej plaży. Teren plaży zostanie zniwelowany. Dzięki tej inwestycji będzie można cieszyć się plażą miejską z prawdziwego zdarzenia.
Jezioro zostanie oczyszczone. Środki na rekultywację zbiornika sfinansuje Gmina i firma Egger. Na zlecenie Gminy opracowano plan rekultywacji jeziora. Zaplanowanych zostało szereg działań zmierzających przede wszystkim do redukcji osadów dennych, przycinki trzcinowisk oraz eliminacji dopływu zanieczyszczeń. Wybudowany zostanie także pomost na tzw. wyspie z możliwością cumowania łódek. Wkoło Kraks zaprojektowano ciągi pieszo-jezdne. Utwardzony zostanie odcinek łączący ul. Plażową z wyspą oraz ul. Plażową z ul. Okrzei, gdzie będzie łączyć się ze ścieżką rowerową w kierunku Szczytna.

RONDO NA PLACU WOLNOŚCI
Planowa jest również przebudowa ronda w centrum miasta.

rondo_0.jpg

Źródło: "Rozwijamy Biskupiec. Co? Gdzie? Jak?" - biskupiec.pl

Reklama


Tłumaczenia