Jesteś tu:Informacje / Gospodarka / Ale będzie jazda!

Ale będzie jazda!


Wstawiony przez admin 27 wrzesień 2009

Dobra wiadomość dla kierowców, turystów i inwestorów. Biegnące przez powiat drogi krajowe nr 7 (na odcinku Olsztynek-Nidzica) i 16 (na odcinku Barczewo-Biskupiec) doczekają się gruntownych remontów. I to, jak twierdzi olsztyńska GDDKiA, już wkrótce. W powiecie olsztyńskim przecina się kilka kluczowych dla województwa ciągów komunikacyjnych. Wśród nich są drogi krajowe nr 16 – najpopularniejsza trasa wiodąca ku ścianie wschodniej – oraz nr 7 komunikująca region z takimi ośrodkami, jak Warszawa i Trójmiasto.

Fragmenty oby dróg biegnące przez obszar powiatu wkrótce doczekają się modernizacji. 18 kilometrów nowej drogi Przebudowa "szesnastki" na odcinku Barczewo-Biskupiec ma potrwać ponad dwa lata i kosztować 342 miliony złotych. Inwestycja będzie finansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace będą prowadzone głównie poza istniejącą drogą. Nowa trasa będzie miała jedną jezdnię z utwardzonymi poboczami, a w obrębie węzłów będzie dwujezdniowa. Powstanie też obwodnica Kromerowa. Na długości 1,4 km postawione zostaną ekrany akustyczne. – Dla zapewnienia połączeń z przyległym terenem wybudowane zostaną drogi gospodarcze, wiadukty i tunele na przecięciu z poprzecznymi drogami lokalnymi oraz przejścia ekologiczne dla zwierząt – informuje Karol Głębocki, rzecznik oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie. Na 18-kilometrowym odcinku od Barczewa do Biskupca "16" docelowo ma być tzw. drogą przyspieszonego ruchu. Roboty ruszą lada chwila – umowę z wykonawcą podpisano 12 sierpnia. "Siódemka" ma być gotowa przed Euro 2012.

Pod koniec sierpnia olsztyńska GDDKiA ogłosiła przetarg na remont drogi krajowej nr 7 na odcinku z Olsztynka do Nidzicy. Fragment trasy o dł. ponad 25 kilometrów ma się przeistoczyć w ekspresową czteropasmówkę. Teraz drogowcy dzielą przyszły plac przebudowy na odcinki, na których będą się toczyć prace, a rzeczoznawcy szacują wartość nieruchomości, przez które pobiegnie zmodernizowana trasa. Przebudowa "siódemki" na odcinku Olsztynek-Nidzica to jeden z etapów modernizacji tego ważnego ciągu komunikacyjnego z Warszawy do Gdańska. W dalszej kolejności prace obejmą m.in. przebudowę drogi na odcinku Olsztynek-Miłomłyn (kilkanaście km). Drogowcy planują zakończenie robót przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2012, których gospodarzami będą Polska i Ukraina. Modernizację całego odcinka "siódemki" biegnącego przez nasze województwo wyceniono na około dwa mld zł. Środki na ten cel ma zagwarantować Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

Radosław Paździorko. Przegląd Warmiński nr 9(16) 09/2008. Starostwo Powiatowe w Olsztynie.

Reklama


Tłumaczenia