Jesteś tu:Informacje / Inne / Biskupiec negocjuje po niemiecku

Biskupiec negocjuje po niemiecku


Wstawiony przez admin 16 marzec 2003

W piątek odbyło się spotkanie przedstawicieli niemieckiego stowarzyszenia "Wspólnota Powiatu Reszel w Neuss - Niemcy", reprezentowana przez Ernsta Grunwalda oraz Reinharda Plehna z władzami miasta Biskupiec. Kurtuazyjny charakter wizyty miał na celu wspólne zapoznanie i przedstawienie planów współpracy na przyszłość. Tematem rozmów, myślą przewodnią niemieckiego stowarzyszenia jest kultywowanie i pielęgnowanie tradycji dawnego powiatu oraz rozwój i wymiana kulturalna. Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozmów - gorące przyjęcie i otwartość władz rokuje dobrze na przyszłość - mówią przybyli goście.

Szkoła partnerska

W poniedziałek delegacja niemiecka zagościła w Katolickim Gimnazjum Społecznym w celu kontynuowania rozpoczętych w roku ubiegłym negocjacji na temat partnerstwa szkół.

W 2002 r. powstała inicjatywa znalezienia poza granicami kraju szkoły partnerskiej o podobnym programie nauczania. Z pomocą pośpieszyli, przebywający w maju ubiegłego roku w Biskupcu dawni obywatele tego miasta. W Urzędzie Miasta omawiane były wtedy rożne inicjatywy społeczne, które są od wielu lat świadczone przez członków niemieckiego Koła Przyjaciół Biskupca. Na spotkaniu z dyrekcją Katolickiego Gimnazjum Społecznego ich przedstawiciele Reinhard Plehn z Dusseldorfu oraz Bernhard Żuralski z Monachium, postanowili zająć się wyszukaniem w Niemczech odpowiedniej szkoły, co zostało uwieńczone sukcesem.

Partnerstwem z polską szkołą zainteresowało się Katolickie Norbert Gimnazjum w Dormagen nad Renem, niedaleko Kolonii. Szkoła istnieje już od 30 lat, jest wspaniale wyposażona w pracownie naukowe, obiekty sportowe a uczęszcza do niej aktualnie 1230 uczniów przy 74 pedagogach. W programie nauczania szkoły dominuje otwartość na obce kultury świata, co ma swoje odzwierciedlenie w wielu międzynarodowych partnerstwach, m.in. we Francji, Holandii i w Meksyku.

Pierwsza wymiana

W przerwie wielkanocnej przedstawiciele biskupieckiego gimnazjum wyjadą z pierwszą wizytą do przyszłej szkoły partnerskiej w celu poznania dyrekcji, sposobów nauczania, kultury i tradycji, oraz jako priorytetowy punkt wizyty - ustalenie pierwszej wymiany uczniów, którą planuje się zorganizować pod koniec roku szkolnego. Przyjmę grupę 15-20 gimnazjalistów niemieckich, którzy zamieszkaliby w domach rodzinnych naszej młodzieży.

Dla niemieckich uczniów Warmia i Mazury to przyczynek poznawczy do dawnej i nowej historii oraz świat wspaniałej, nienaruszonej natury a dla polskich uczniów Nadrenia, to kraj wspaniałych zabytków oraz najdawniejszych śladów sięgającego tam Imperium Rzymskiego.
- mówi Anna Zarosa, dyrektor szkoły. Na przełomie września i października najlepsi uczniowie naszej szkoły zagościliby w Dormagen - dodaje Pani dyrektor.

Historia na wierzch

W Gimnazjum na ręce przybyłej delegacji oraz władz miasta Biskupiec został złożony projekt organizacji wystawy fotograficznej. "Warmia dawniej i dziś", na której zaprezentowane byłyby unikatowe zdjęcia pozyskane ze zbiorów PAN w Warszawie, uratowane z Królewskiego Archiwum w Królewcu. Wystawa ma celu przedstawienie historii Warmii w tym miasta Biskupiec w XIX wieku na fotografii wraz z przełożeniem na czasy obecne. Wernisaż planuje się otworzyć w Biskupcu oraz Nieheim i Neuss Niemczech. Inicjatywa zorganizowania wystawy zainteresowała przybyłych gości, którzy będą próbowali zdobyć aprobatę tamtejszych władz w celu przeforsowania tego projektu.

Damian Wołejszo

Reklama






Tłumaczenia