Jesteś tu:Informacje / Inne / Biskupiec - lider wśród miast

Biskupiec - lider wśród miast


Wstawiony przez admin 25 listopad 2003

Ania: "W swoim życiu osiągnął pan bardzo wiele, zarówno pod względem politycznym, jak i finansowym- w jaki sposób udało się panu odnieść tak duży sukces?"
MD: "Słuchajcie pytanie jest tak złożone i rozległe, że odpowiedĄ powinna być bardzo długa i wyczerpująca..."

Ania: "Więc może tak w skrócie..."
MD: "Oczywiście! Przecież jak wam zacznę opowiadać to się zanudzicie na śmierć, a młodzież to już w ogóle tego czytała nie będzie...Na pewno jest potrzebna przebojowość, pracowitość, nie wolno zmarnować żadnej szansy!!! Trzeba uczestniczyć w życiu szkolnym, ale mam na myśli nie tylko lekcje, ale również kółka zainteresowań. Ja byłem w samorządzie szkolnym już od szkoły podstawowej, byłem nawet przewodniczącym ...ważna jest również działalność w różnego rodzaju organizacjach...W młodym wieku działałem w zarządzie wojewódzkim związku młodzieży, często wyjeżdżaliśmy na różnego rodzaju spotkania dla aktywnych...pamiętam nawet spotkanie z ówczesnym wicepremierem...Czyli, jak gdyby receptą jest nauka, praca, ale chyba jeszcze większą receptą jest bycie przebojowym, otwartym, dynamicznym i trzeba wiedzieć kiedy skorzystać z szansy, gdyż to jest w pewnym sensie kwestia szczęścia..."

Ania: " W jaki sposób przekonałby pan młodych ludzi do pozostania w Biskupcu? Sytuacja jest zła i bardzo wielu młodych ludzi wyjeżdża z miasta. Czy jest jakaś szansa na poprawę tej sytuacji?"
MD: "Sytuacja młodzieży jest pewną wynikową...to, jak żyje młodzież i jakie ma ona szanse życiowe, zależy od ogólnego poziomu, rozwoju, funkcjonowania danego miasta, czy danej aglomeracji... Biskupiec ma szanse i jestem przekonany, że będzie liderem wśród okolicznych miast, będzie się rozwijał, ruszy budownictwo, ruszy kanalizacja (głównie terenów wokół jezior...)Będzie więcej hoteli, więcej inwestorów..."

Ania: "Czyli więcej miejsc pracy..."
MD: "Tak i wtedy też, jak będą ludzie, to będą również hotele, restauracje, kawiarnie...! Miasto musi żyć!... wtedy ludzie będą chcieli tutaj mieszkać. Jest szansa, że za lat kilkadziesiąt Biskupiec mógłby być taką jakby sypialnia dla Olsztyna, ale żeby tak się stało, aby ludzie chcieli tutaj mieszkać, a jak mieszkać, to i płacić podatki, to muszą być warunki, no nie może to być grajdoł, nie może to być "dziura", no to musi być miasto tętniące życiem z propozycjami dla młodych dla średnich i...."

Ania: " No właśnie, a jakie są propozycje dla młodzieży, jeżeli chodzi np. o kwestie kulturalną...Co miasto oferuje nam na nadchodzące lata?"
MD: "Zacznę od imprezy "Lato na rynku", którą młodzież tak strasznie krytykowała..."

Ania: " Ale jednak dużo osób w tej imprezie uczestniczyło..."
MD: "...rzeczywiście dużo osób uczestniczyło...no cieszę się, że wy tak uważacie...Ja oceniam to jako bardzo dobrą imprezę dla rozruszania miasta. To będziemy kontynuować i jeszcze poszerzymy...nie jeden dzień, ale trzy dni, będą rozrzucone, nie tylko na rynku, ale jeszcze w innych miejscach. Jest już plan zagospodarowania Placu Konstytucji...szukam tego planu...bo bym wam pokazał. Jest już wstępny projekt, to jest mój projekt na razie, ale został już przekazany architektom! Tu będzie scena, będą miejsca do siedzenia tu(burmistrz wskazuje na planie) duży parking, WC, bar..."

Ania: " Coś na wzór amfiteatru..."
MD: "Coś na wzór amfiteatru, przy czym amfiteatr będzie budowany na skłonie od ulicy Ludowej w stronę miasta...z tymże to będzie duża inwestycja, więc łatwiej i szybciej będzie wykonać na razie projekt na Placu Konstytucji. Poza tym jest koncepcja, że będzie budowany basen..."

Ania: " Basen?... a gdzie?"
MD: " Koło ulicy Żółkiewskiego... trwają już przymiarki"

Ania: "Jaka część budżetu zostanie przeznaczona na kulturę, BDK? Jak powszechnie wiadomo budynek jest w bardzo złym stanie...czy miasto zamierza uczynić coś w celu poprawienia sytuacji BDK?"
MD: "Kultura jest utrzymywana w 100% z budżety gminy...także nawet to, co do tej pory się dzieje w Domu Kultury i wokół Domu Kultury, to jest wszystko za pieniądze podatników, za pieniądze miasta. Także te pieniądze już na kulturę są wydawane . Teraz jest kwestia, jak to zrobić, żeby one były wykorzystywane lepiej. To, iż budynek jest w kiepskim stanie, jest prawdą i wymaga on rzeczywiście remontu, ale póki co tych pieniędzy nie ma... Zadaniem nowego dyrektora będzie usprawnienie działania BDK, ma w nim tętnic życie kulturalne, a o budynku będziemy myśleli póĄniej. Poza tym, z tego, co wiem sprzęt nagłośnieniowy jest nowy, nie ma takiego żadne z okolicznych miast...a czy będzie coś więcej? Trudno w tej chwili powiedzieć, gdyż będzie to zależało od tego, w jaką stronę kultura w BDK będzie się rozwijała"

Dawid: " Jeszcze jedna sprawa ...w ostatnich latach bardzo popularne są tzw. .międzynarodowe wymiany młodzieżowe. Wiem, że Biskupiec podpisuje umowę z niemieckim miastem Bramsche. Czy gmina podejmie jakieś kroki w związku z tą wymianą, może jako koordynator takiej wymiany?"
MD: "Dobrze powiedziałeś, będzie taka wymiana ... Już na koniec listopada planujemy pierwszą wymianę, na razie próbną. Wasi nauczyciele nawiążą tam kontakty z nauczycielami z Bramsche. Liczę, że w przyszłym roku wymiana ruszy już pełna parą!

Ania: " Czyli rozumiem, że nasza szkoła >Liceum Ogólnokształcące< może liczyć na wsparcie gminy?"
MD: "Bezwzględnie tak!!!

Dawid: "Jeszcze jedna kwestia: Jakie gmina ma możliwości przyznawania stypendiów dla najzdolniejszych uczniów?"
MD: "Gmina teraz przystąpiła do funduszu stypendialnego Ziemi Olsztyńskiej...to jest fundusz w starostwie powiatowym i tam z waszego ogólniaka wpłynęło bardzo mało podań!...chwileczkę...mam...tylko jedna osoba z waszej szkoły się kwalifikuje do tego stypendium..."

Ania: " Ale czy to są stypendia tylko dla uczniów ubogich, czy również dla uzdolnionych?"
MD: " Przede wszystkim dla uczniów uzdolnionych i jednocześnie o niezbyt wysokich dochodach...Naprawdę szkoda, że wasza szkoła korzysta z tego funduszu w tak ograniczonej formie..."

Dawid: "Postaramy się dowiedzieć dlaczego tak się dzieje"
Ania: " Dziękujemy bardzo."
MD: "Dziękuję."

Burmistrz to bardzo zajęty człowiek - w trakcie wywiadu wielokrotnie odbierał telefony i załatwiał różne sprawy. Mamy nadzieje, że jego niesamowita energia i pomysłowość uczyni z Biskupca miasto o turystycznej i kulturalnej renomie. Obiecujemy, iż na bieżąco będziemy informować Was o wszelkich działaniach w gminie, jakie dotyczą kultury i spraw bliskich młodzieży.

Anna Kościan, Dawid "Buszek" Wielgus. Foto: bip.biskupiec.pl
Etykietowanie

Reklama


Tłumaczenia