Jesteś tu:Informacje / Inne / Cokół już jest

Cokół już jest


Wstawiony przez admin 15 maj 2006

Cokół już jest

Idea postawienia pomnika papieżowi-Polakowi zakiełkowała w Biskupcu zaraz po śmierci Jana Pawła II w kwietniu ubiegłego roku. Rada Miejska Biskupca podjęła stosowną uchwalę, powstał też społeczny komitet jego budowy. I od razu zaczęły się "schody".

- Najpierw nie mogliśmy się zdecydować, jak ma wyglądać pomnik - wspomina burmistrz Biskupca Marek Domin. - Wszystkie propozycje, jakie przedstawiali nam plastycy, były nie do przyjęcia. Potem zaczęły się problemy z konserwatorem zabytków, który powołując się na warunki techniczne, nie zgodził się na obelisk przy kościele.

Najpierw wykopy

To nie byt koniec problemów. Trochę potrwało, zanim konserwator zabytków wydał pozwolenie na badania archeologiczne przykościelnych gruntów. Potem było oczekiwanie na pozwolenie na budowę pomnika. Te kłopoty to już jednak przeszłość.
W piątek (21 kwietnia) na plac przy kościele św. Jana Chrzciciela weszli robotnicy. Zaczęli prace od zrobienia wykopów. W ciągu kilku następnych dni powstawał cokół pod papieski obelisk. Projekt plastyczny obelisku władze Biskupca wybrały spośród kilkudziesięciu innych w styczniu. Ma to być granitowy głaz z dwoma spiżowymi płaskorzeźbami. Na jednej ma się znaleźć podobizna zmarłego papieża z napisem "Bogu dziękujcie - ducha nie gaście", a na drugiej orzeł z podpisem "Poległym za ojczyznę" (koncepcja bowiem przewiduje, że pomnik ma łączyć idee papieskie i niepodległościowe).

Odsłonięcie we wrześniu

- W pierwszych dniach maja przywieziemy pod kościół granitowy głaz - zapowiada Marek Domin. - Zaraz po tym do prac przystąpią artyści plastycy, którzy odpowiednio ociosają kamień.

Mniej więcej w tym samym czasie, gdy głazem będą się zajmowali plastycy, władze Biskupca zamówią w specjalistycznej pracowni rzeźbiarskiej obie płaskorzeźby. Ostateczny kształt artystyczny obelisk ma przybrać we wrześniu. Na ten miesiąc zaplanowano również oficjalne odsłonięcie pomnika.

- Jestem przekonany, że będzie to ważna uroczystość dla wielu mieszkańców Biskupca - mówi Domin. - Bardzo się cieszę, że ostatecznie udało się nam pokonać wszystkie przeszkody i będziemy mogli odpowiednio uhonorować papieża - Polaka.

Kopiąc dół w skarpie przy kościele, robotnicy natknęli się na. fundamenty dawnej plebanii. - Chcemy je jakoś ładnie wyeksponować - snuje plany burmistrz Domin. - W ten sposób miastu przybędzie kolejna historyczna atrakcja.
Ruszyły prace związane ze stawianiem papieskiego obelisku w Biskupcu. - Nareszcie! - burmistrz wzdraga się na wspomnienie przeszkód, jakie stały na drodze do budowy pomnika.

Źródło: Radosław Paździorko, Tygodnik "Nasza Warmia"

Reklama


Tłumaczenia