Jesteś tu:Informacje / Inne / Zdrowie na europejskim poziomie

Zdrowie na europejskim poziomie


Wstawiony przez admin 27 luty 2009

Najwyższej klasy laparoskop, aparatura ratująca życie pacjentom oddziału intensywnej terapii i noworodkom, centrala okołoporodowa do monitorowania kobiet po porodach – to wszystko wkrótce trafi do szpitala w Biskupcu. Placówka pozyskała na doposażenie 1,2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Przed kilkoma tygodniami zarząd województwa rozdzielił pierwsze pieniądze (ponad 17 milionów złotych) z Regionalnego Programu Operacyjnego na infrastrukturę ochrony zdrowia. Projekt złożony przez Szpital Powiatowy w Biskupcu znalazł się w czołówce listy rankingowej. – Bardzo się cieszę, że szpital przygotował tak dobry wniosek – mówi Urszula Pasławska, wicemarszałek województwa. – Unijne pieniądze umożliwią mu jeszcze szybszy rozwój, dzięki któremu może stać się prężnym ośrodkiem ponadpowiatowym. W awangardzie nowoczesnego zarządzania Właśnie takie plany mają kierownictwo i organ prowadzący szpitala, którym jest Powiat Olsztyński. - Nowy sprzęt będzie ratował życie pacjentom nie tylko z Biskupca i okolic – podkreśla dyrektor szpitala Mirosława Bilińska. Lada dzień, po podpisaniu umowy z zarządem województwa, placówka otrzyma prawie 1,2 mln zł z przeznaczeniem na doposażenie oddziałów.

Ten sukces nie dziwi Mirosława Pampucha, starosty olsztyńskiego. - Szpital w Biskupcu od lat jest w awangardzie nowoczesnego zarządzania służbą zdrowia – komentuje starosta. – Gdy inne placówki tonęły w długach, on zachowywał płynność finansową. Dlatego jestem przekonany, że pozyskane środki spożytkuje z możliwie najlepszym efektem dla pacjentów. Przyjmą więcej pacjentów Priorytet szpitala to zakup laparoskopu – urządzenia do "bezkrwawych" operacji pęcherzyka żółciowego, wyrostka robaczkowego i stawów, po których pacjent nawet następnego dnia może wyjść do domu. – Kupimy aparat najwyższej klasy, takiego "Mercedesa" wśród aparatury medycznej – zapowiada Mirosława Bilińska. – Dzięki temu będziemy mogli przyjmować znacznie więcej pacjentów, również z sąsiednich powiatów, a to pozwoli nam na zakontraktowanie większej liczby zabiegów w Narodowym Funduszu Zdrowia. Laparoskop to jednak nie wszystko. Szpital kupi sprzęt ratujący życie pacjentom oddziału intensywnej terapii i noworodkom. Doposaży też oddział położniczo-ginekologiczny, m.in. w centralę okołoporodową do monitorowania stanu kobiet po porodzie. – Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargów na zakup sprzętu, tak by aparatura trafiła do nas jak najszybciej, najpóźniej za pół roku – dodaje dyrektor Bilińska.

Radosław Paździorko. Przegląd Warmiński nr 21(2) 02/2009. Starostwo Powiatowe w Olsztynie.

Reklama


Tłumaczenia