Jesteś tu:Informacje / Inne / Czy Dymerka zagraża inwestycji ?

Czy Dymerka zagraża inwestycji ?


Wstawiony przez admin 23 luty 2011

dymer, zima, rzeka

Już niedługo ruszą prace związane z inwestycją zagospodarowania terenów zielonych w parku miejskim w Biskupcu. Ostatnie wydarzania związane z powstałymi zatorami wodnymi na rzece Dymer pokazują, że teren parku jak i inne miejsca nie są dobrze zabezpieczone przed podtopieniami spowodowanymi wahaniem poziomu wód w rzece Dymer - zaistniała sytuacja spowodowała wylanie wody na terenie parku w centrum miasta jak również zalaniem 34 garaży umiejscowionych w pobliżu rzeki przy ul. Piwnej (częściowemu zalaniu uległy 2 samochody osobowe).

Spiętrzona woda zalała również ogródki działkowe i częściowo posesje budynków jednorodzinnych przy ul. Plażowej. W pobliżu mostu, na ulicy Warszawskiej, całkowicie zalany został przewód magistrali gazowej średniego ciśnienia, który wcześniej znajdował się nad poziomem rzeki.

Na urządzenie niszczejącego parku miejskiego, który został całkowicie zalany, Zarząd Województwa przyznał w ubiegłym roku ok. 950 tys. zł z funduszy unijnych. W planach jest uporządkowanie terenu, wytyczenie nowych alejek, zainstalowanie oświetlenia. W centrum parku ma powstać mini amfiteatr, a obok nowoczesny plac zabaw dla dzieci oraz ogród.
Czy Dymerka zagraża inwestycji ? - Problem został zauważony przez inwestora (Miasto Biskupiec) - w opisie technicznym inwestycji można przeczytać:
"część terenu jest zagłębiona przez co ustawicznie pokazują się wody gruntowe, a w przypadku dużych opadów wód, a także podczas wiosennych roztopów teren dodatkowo jest zalewany przez przyległą rzekę Dymer". Jako rozwiązanie zaproponowano niwelację terenów zielonych w centralnej części parku pomiędzy ulicami Warszawska – 1-ego Maja oraz podniesienie terenu do wysokości 147,00 m n.p.m.
Proces niwelacji terenu ma duże znaczenie dla kształtu przyszłej nawierzchni terenu parku, jej odwodnienia oraz trwałości, dlatego wskazana jest podczas jego wykonywania szczególna staranność.
Czy wskazane propozycje uchronią przed podobną sytuacją w przyszłości ? - trudno powiedzieć, ale na pewno przy tak dużej inwestycji warto zabezpieczyć się na przyszłość, zwłaszcza że nie było to pierwsze wylanie rzeki Dymer na tym terenie. W całej tej sytuacji najbardziej ucierpieli właściciele garaży i chociaż problem jest znany od lat, nic w tym kierunku nie zrobiono.

Reklama


Tłumaczenia