Jesteś tu:Informacje / Inne / Przeszczepów narządów jest ciągle zbyt mało

Przeszczepów narządów jest ciągle zbyt mało


Wstawiony przez admin 29 luty 2012

Transplantacja narządów

Specjalistyczne szkolenia dla lekarzy i kapelana Szpitala Powiatowego w Biskupcu, spotkania edukacyjne o tematyce transplantacyjnej w szkołach średnich powiatu, czy propagowanie "Oświadczeń woli" w instytucjach powiatowych – w taki sposób Powiat Olsztyński będzie realizował program "Partnerstwo dla transplantacji".

Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Stosuje się ją w przypadku schyłkowej niewydolności organów, takich jak nerki, serce, wątroba, płuca, trzustka, czy jelita. Leczenie to umożliwia powrót do zdrowia około 1-1,5 tysiącom osób w skali roku. Liczba uratowanych mogłaby być dużo wyższa, jednak w Polsce liczba dawców, a w związku z tym i przeszczepianych narządów jest wciąż zbyt mała. - Pod tym względem nie jest zbyt dobrze, jesteśmy na szóstym miejscu od końca w Europie – mówi prof. Wojciech Rowiński, prezes Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej. - W województwie warmińsko- mazurskim jest około 15 pobrań narządów na milion ludności, co plasuje region w środku stawki.

Zwiększyć ilość dawców

Jak podkreślają fachowcy zbyt mała liczba dawców i narządów do transplantacji to m.in. efekt braku świadomości społecznej, a także za mała ilość koordynatorów transplantacyjnych w polskich szpitalach. - Liczymy, że uda nam się zmienić ten stan rzeczy poprzez program „Partnerstwo dla transplantacji” - mówi prof. Rowiński. Powiat Olsztyński już pod koniec 2010 roku podpisał list intencyjny w sprawie przystąpienia do programu rozwoju przeszczepiania narządów. - Teraz planujemy przeprowadzić szereg konkretnych działań w naszych placówkach, które mogłyby zwiększyć świadomość ludzi na temat transplantacji, a także ilość pozyskanych dawców - mówi Zbigniew Szczypiński, członek Zarządu Powiatu, który odpowiada m.in. za funkcjonowanie szpitali powiatowych. Na spotkaniu w Szpitalu Powiatowym im. J. Mikulicza w Biskupcu zostały wypracowane konkretne działania, które będą przeprowadzone w placówkach powiatu w najbliższym czasie.

Wielokierunkowe działania

W lutym w biskupieckiej placówce odbędzie się specjalistyczne szkolenie dla lekarzy, pielęgniarek i salowych. - Do szkolenia na tematy związane z transplantacjami zaprosimy też szpitalnego kapelana oraz księży z poszczególnych parafi i - mówi Katarzyna Kosuda, szpitalny koordynator transplantacyjny z Biskupca. - Liczymy, że przedstawiciele duchowieństwa w rozmowach z potencjalnymi dawcami i ich rodzinami będą wspierać ideę transplantacji. Póki co pobieranie organów do przeszczepów w Biskupcu nie zdarza się zbyt często. - Ostatnie pobranie miało miejsce 11 lat temu – mówi Katarzyna Kosuda. - Mamy jednak o tyle gorzej, że pacjentów, którzy mogliby być potencjalnymi dawcami zabiera się do większych szpitali w Olsztynie. O zawiłościach tematyki transplantacyjnej dowiedzą się też na przełomie lutego i marca uczniowie z sześciu ponadgimnazjalnych szkół z powiatu (Olsztynek, Dobre Miasto i Biskupiec), gdzie zostaną zorganizowane spotkania edukacyjne. - To powinno zaprocentować w przyszłości – uważa prof. Wojciech Rowiński. Powiat będzie też propagował w instytucjach i placówkach powiatowych "Oświadczenia woli" wyrażające zgodę na transplantację narządów po śmierci. Starostwo zamierza też promować ideę transplantacji w lokalnych mediach. - Cieszę się, że olsztyńskie starostwo tak mocno włącza się do realizacji programu "Partnerstwo dla transplantacji" - mówi prof. Rowiński. – Tylko wielokierunkowe działania mogą przynieść zamierzony efekt.

Jacek Niedzwiecki, Przegląd Warmiński, Miesięcznik Powiatu Olsztyńskiego

Reklama


Tłumaczenia