Jesteś tu:Informacje / Kultura i rozrywka / Węgojska Strużka wyróżniona

Węgojska Strużka wyróżniona


Wstawiony przez admin 12 październik 2016

Węgojska Strużka wyróżniona, foto:biskupiec.pl

Zespół "Węgojska Strużka" został uhonorowany tytułem "Przyjaciela Warmii". Wyróżnienie – statuetkę Copernicusa – odebrał 6 października na zamku w Lidzbarku Warmińskim.

Tytuł "Przyjaciel Warmii" jest honorowym wyróżnieniem przyznawanym przez Stowarzyszenie "Dom Warmiński". Nadawane jest osobom, instytucjom, organizacjom wnoszącym wkład w rozwój Warmii. Jego przyznawanie ma na celu popularyzację regionalnej tożsamości i kultury Warmii, a także uhonorowanie osób i działań, które podnoszą atrakcyjność turystyczną regionu.

Zespół powstał w marcu 2005 r. dzięki inicjatywie Teresy Kacperskiej. 22–25 lipca 2005 roku w Węgoju został zorganizowany „Zjazd dawnych mieszkańców z kraju i zagranicy”. To na tę okoliczność w marcu 2005 r. rozpoczął próby. Danuta Prokopczuk z Bęsi, uczyła warmińskich piosenek członków zespołu. To ona przywiozła pierwsze stroje warmińskie. Na ich wzór mieszkanka Węgoja Wiktoria Jagiełło uszyła nowe.

Repertuar zespołu to piosenki warmińskie, biesiadne, partyzanckie i kościelne, ale także gadki warmińskie, inscenizacje obrzędów i tradycji, np. słynne „Rogole”. Członkowie zespołu są też głównymi wykonawcami niezwykłej inscenizacji Drogi Męki Pańskiej odgrywanej każdego roku w Węgoju. Grupa śpiewa podczas imprez, mszy, uroczystości kościelnych, ślubów, pogrzebów. Jest wizytówką swoich okolic.

Źródło: biskupiec.pl

Reklama


Tłumaczenia