Jesteś tu:Informacje / Kultura i rozrywka / Śladami leśnych duchów

Śladami leśnych duchów


Wstawiony przez admin 14 lipiec 2014

Tajemnicza, baśniowa, licząca blisko 2 km ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, która pod nazwą „Śladami leśnych duchów” powstała w Węgoju w gminie Biskupiec, to kolejna ciekawa inicjatywa Stowarzyszenia Wszechstronnego Rozwoju „Pasja”. Na trasie napotkamy kilkanaście nawet trzymetrowych postaci rodem z legend i podań warmińskich.

Pierwszym etapem projektu był konkurs rzeźbiarski, w którym wzięli udział mieszkańcy wsi Węgój, Stryjewo, Łabuchy i podopieczni
Warsztatów Terapii Zajęciowej w Biskupcu. W wyniku ich pracy powstało szesnaście rzeźb, między innymi postaci Smętka, Rusałki, Leszego, Szyszymory, a także chatka Babyjędzy i strzałki informacyjne. - To wyjątkowa inicjatywa. Po pierwsze, łączymy walory przyrodnicze terenu z inspiracjami ludowych legend – mówi Anna Watros, prezes Stowarzyszenia Wszechstronnego Rozwoju „Pasja”. - Dzięki baśniowości dzieciom łatwiej będzie przyswoić sobie wiedzę zarówno o dziedzictwie kulturowym tych terenów, jak i o ich walorach przyrodniczych. Po drugie, udało nam się zaktywizować lokalną społeczność, bo w konkursie rzeźbiarskim brały udział całe rodziny, korzystając często z pomocy sąsiadów i znajomych.

Praca wielu ludzi
Obecnie ścieżkę tworzą: Pętla Ostary – krótsza, dla młodszych dzieci i dłuższa - Pętla Leszego.
Obie trasy dochodzą do jeziora, gdzie można zaobserwować aktywność bobrów. Poza tym na terenie znajdują się dwa place, na których można przeprowadzić lekcje leśne i zorganizować część rekreacyjną z ogniskiem. W budowę ścieżki zaangażowały się Ochotnicza Straż Pożarna, sołectwo, dyrekcja Zespołu Szkół w Węgoju, a także Nadleśnictwo Wipsowo, które dostarczyło drewno lipowe na rzeźby i ufundowało nagrody dla twórców. – To zupełnie coś innego, niż widzieliśmy do tej pory – mówi Nadleśniczy Wojciech Matuszak.
– Dzieciaki mogą w atrakcyjny, pobudzający wyobraźnię sposób, poznać przyrodę. A można zaobserwować między innymi tropy łosi i innych zwierząt typowych dla tych terenów, czyli saren, jeleni i dzików. Poza tym mamy tu całą plejadę ptactwa poczynając od zięb i dzięciołów, na bielikach kończąc – dodaje.

Ścieżka dla każdego
Wykorzystanie postaci z baśni to pomysł Stowarzyszenia na nietypową promocję wsi Węgój. Kilka miesięcy temu miejscowość dołączyła do grona polskich wsi tematycznych, za motyw przewodni biorąc warmińskie straszydła. Na posesjach wsi stanęły kilkumetrowe straszydła – Ałna, Topich, Diabeł, Czarownica, Kłobuk i Babojędza. Pomysłodawcy ścieżki „Śladami leśnych duchów” nie stoją w miejscu. W wakacje planują zorganizowanie pleneru rzeźbiarskiego, w wyniku którego mają powstać terenowe gry dydaktyczne. Ścieżka jest ogólnodostępna, mogą z niej korzystać nie tylko zorganizowane grupy szkolne, ale też całe rodziny.
Uroczyste otwarcie ścieżki odbyło się 28 czerwca. W części artystycznej wzięły udział dzieci z Zespołu Szkół w Węgoju, Grupa Transfuzja i oczywiście Węgojskie Straszydła.

Magdalena Bujewicz-Mydlak, powiat-olsztynski.pl

Reklama


Tłumaczenia