Jesteś tu:Informacje / Kultura i rozrywka / Święto Janów

Święto Janów


Wstawiony przez admin 15 maj 2006

Święto Janów

Władze Biskupca planują 24 czerwca nadanie imienia św. Jana Nepomucena mostowi przy ul. 1 Maja. Już teraz o tym piszemy, bo organizatorzy marzą, by na uroczystość przybyło jak najwięcej Janów.

Most na rzece Dymer przy ul. 1 Maja w Biskupcu to samo serce miasta. To wręcz nieprawdopodobne, że do tej pory most pozostawał bezimienny. Tym bardziej że potencjalny patron narzucał się sam. Tuż przy moście mieści się bowiem księgarnia, z której narożnika na rzekę spogląda z góry figura św. Jana Nepomucena.

Dużo mostów

Władze Biskupca postanowiły wreszcie "ochrzcić" most Uroczystość nadania mu imienia św. Jana Nepomucena zaplanowano na 24 czerwca - w imieniny Jana i dzień przesilenia letniego. Informujemy o tym już dziś, ponieważ władze miasta wpadły na ciekawy pomysł, który warto nagłośnić. Otóż chcą zaprosić na uroczystość jak najwięcej Janów z Biskupca i okolic.
- Od 24 czerwca będą mieli swój most i swoje święto - mówi burmistrz Biskupca Marek Domin. - Mostów imienia św. Jana jest w Polsce całe mnóstwo, ale tylko Biskupiec będzie miał święto Janów! Pomysł podoba się mieszkańcom Biskupca, nie tylko Janom.

Janusz, nie Jan

- Inicjatywa jest fajna - mówi pani Anna z Biskupca, którą spotkaliśmy przy ul. 1 Maja. - Mieszkańcy i turyści lubią takie zabawne uroczystości. Potwierdza to mąż pani Anny.
- Wprawdzie jestem Janusz, a nie Jan, ale już czuję się zaproszony na chrzciny! - śmieje się. Wszystkim Janom, którzy zechcą stawić się na uroczystość, dajemy małą ściągawkę z życia ich patrona. Święty Jan Nepomucen (1350-1393) był spowiednikiem żony króla czeskiego Wacława, Zofii. Jak głosi legenda, poniósł męczeńską śmierć za odmowę ujawnienia tajemnicy spowiedzi królowej. Po torturach zrzucono go z mostu do Wełtawy. Został kanonizowany w 1729 roku. Jest patronem mostów i przepraw przez rzeki oraz opiekunem życia rodzinnego. Jak głoszą przekazy ludowe, chroni pola i zasiewy przed powodzią. Jego figury, tzw. nepomuki, można spotkać jeszcze przy drogach w sąsiedztwie mostów i rzek oraz na skrzyżowaniach dróg.

Źródło: Radosław Paździorko, Tygodnik "Nasza Warmia"

Reklama


Tłumaczenia