Jesteś tu:Informacje / Kultura i rozrywka / Dożynki Gminne 2009

Dożynki Gminne 2009


Wstawiony przez admin 22 wrzesień 2009

Dożynki Gminne 2009

Ostatnia niedziela (13 września 2009 r.,) upłynęła Mieszkańcom Biskupca na delektowaniu się owocami polskiego rolnictwa. Stoły reprezentacji sołectw wprost uginały się pod nadmiarem smakowitości. Tu ciasto, rogalik, tam pieróg, kiełbaska. Było coś też dla koneserów trunków: nalewka babuni, łzy sołtysa, podpiwek, bimberek. Nie zabrakło także kilku puchatych zwierzątek. Amfiteatr Miejski stał się na kilkanaście godzin barwnym miejscem, pełnym obfitości i muzyki ludowej.

Uroczyste obchody święta plonów rozpoczęła Msza Święta odprawiona przez Ks. Prałata Dziekana Wiesława Badurę podczas której odbyło się święcenie dożynkowego chleba i wieńców. Po uroczystej Mszy Świętej przy śpiewie Węgojskiej Stróżki ulicami miast przemaszerował barwny korowód, który dotarł do Amfiteatru Miejskiego w Biskupcu.

Na scenie przemówiła Burmistrz Biskupca Elżbiety Samorajczyk, która w ślad za Janem Pawłem II oddała hołd spracowanym rękom polskiego Rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju. Po przemówieniu nastąpiła prezentacja sołectw, która wszystkim odebrała dech w piersiach. Nie ma bowiem chyba nic piękniejszego nad wieńce ze zboża wykonane ręcznie i nad chleb upieczony z ziarna które dojrzewało w Naszej Gminie. Ponadto Pani Burmistrz otrzymała od wszystkich 13 wystawców-chleb, który podzieliła wśród Mieszkańców równo i sprawiedliwie zgodnie z polska tradycją. Głos podczas Dożynek Gminnych zabrała także Pani Wicemarszałek Urszula Pasławska, która przedstawiła obecną sytuacje polskiego rolnictwa i pochwaliła Gminę Biskupiec za umiejętność skutecznego pozyskiwania środków unijnych dostępnych także dla rolnictwa.

Nieodłącznym elementem tradycji dożynkowej są konkursy na wieniec, chleb i stoisko. W tym roku najładniejszy dożynkowy wieniec 2009 stworzyło Sołectwo Stanclewo, dożynkowy chleb 2009 upiekło Sołectwo Rukławki, a zwycięzcą w kategorii Dożynkowe Stoisko 2009 okazało się stoisko Nowego Marcinkowa.

Wśród konkurencji sportowych najbardziej wysportowanym Sołectwem okazało się Sołectwo Rasząg.

Źródło: biskupiec.pl

Reklama


Tłumaczenia