Jesteś tu:Informacje / Kultura i rozrywka / Warmińskie Legendy

Warmińskie Legendy


Wstawiony przez admin 30 sierpień 2007

Warmińskie Legendy

Projekt był realizowany przez Sołectwo Biesowo i Stowarzyszenie Pro Cultura. Etap pierwszy obejmował zajęcia plastyczne
z dziećmi, które były przeprowadzone w czerwcu w Biesowie. W ramach zajęć dzieci zapoznawały się z legendami Warmii.
W swoich pracach plastycznych prezentowały postacie z legend - kłobuki, smutki, wodnice, Król Ryb. Zajęcia te były wstępem do warsztatów rzeźarskich, które odbyły się w sierpniu br. w Biesowie.

Warsztaty rzeźbiarskie zostały przeprowadzone w okresie 11-18 sierpnia 2007 r. Osobami prowadzącymi warsztaty byli: Marcin Zegarowicz i Mariusz Iljasiuk. Warsztaty zostały przeprowadzone zgodnie z przyjętym harmonogramem. Łącznie trwały one 24 godziny. W tym czasie w pracach rzeźbiarskich łącznie wzieły udział 44 osoby. Byli to mieszkańcy Biesowa, Biesówka, Czerwonki, Biskupca, Zarębca. Ostatniego dnia warsztatów do Biesowa przyjechały też dzieci z organizacji partnerskich: Sołectwa Idzbark i Szkoły Podstawowej w Bredynkach (Sołectwa Bredynki oraz Stanclewo). Oprócz mieszkańców naszej gminy i sołectw partnerskich w warsztatach wzięli udział także turyści z Olsztyna, Płocka i Warszawy. Niestety z przyczyn technicznych, niezależnych od organizatorów nie dotarły do Biesowa dzieci z Sołectwa Babiak, które również było partnerem projektu. Ostatni dzień warsztatów (18 sierpień 2007 r.) miał szczególny charakter. Poza zajęciami rzeźbiarskimi, przewidziano również w tym dniu dodatkowe atrakcje: turniej dwuosobowych drużyn w kule francuskie, a także poczęstunek z grilla ufundowany przez Sołectwo Biesowo. Tego dnia do Biesowa przybyła p. Elżbieta Samorajczyk, Burmistrz Gminy Biskupiec i nastąpiło oficjalne podsumowanie oraz zakończenie warsztatów rzeźbiarskich. Sołectwom biorącym udział w projekcie rozdano podziękowania w formie dyplomów, a także upominki w postaci książek, zbiorów legend i bajek Warmii i Mazur, autorstwa Ireny Kwinto. W trakcie trwania warsztatów wspólnymi siłami wykonywano rzeźby plenerowe starając się wzorować na projektach wykonanych wcześniej, w trakcie czerwcowych zajęć plastycznych. Prowadzący warsztaty zdecydowali się wybrać proste motywy ze względu na fakt, że większość uczestników rzeźbiło po raz pierwszy. Powstało siedem plenerowych rzeźb o wysokości od 80 do 180 cm, przedstawiających postacie z legend warmińskich. Zespół rzeźb, któremu nadano wspólny tytuł “Baby Warmińskie” został ustawiony w Biesowie.

Przedsięwzięcie było dofinansowane ze środków finansowych Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz ze środków finansowych Gminy Biskupiec.

Organizator: Sołectwo Biesowo i Stowarzyszenie Pro Cultura. Koordynator: Mariusz Iljasiuk

Źródło: Stowarzyszenie Pro Cultura

Reklama


Tłumaczenia