Jesteś tu:Informacje / Kultura i rozrywka / Królewna jest kulturalna
Królewna jest kulturalna
Już drugi raz władze Powiatu Olsztyńskiego przyznały nagrody "Łyny – Królewny Warmińskiej" dla zasłużonych działaczy kultury. 26 października na Inauguracji Roku Kulturalnego w siedzibie starostwa okolicznościowe statuetki odebrali Danuta Zielonka, Stanisława Mikuła i Edward Cyfus.
Kultura umożliwia rozkwit najpiękniejszych zdolności człowieka – pisał wybitny mieszkaniec naszego regionu Johann Gottfried Herder. Ta myśl powinna przyświecać animatorom kultury niezależnie od epoki. Troska i zainteresowanie tematyką kulturalną uczestników inauguracji napawają wiarą, że mamy w powiecie społeczników oddanych bez reszty realizacji misji tyle wzniosłych, co niepopularnych, a przez to częstokroć – niewdzięcznych. Do tego grona można zaliczyć laureatów tegorocznych nagród "Łyny – Królewny Warmińskiej".
Na początek teatr
Uroczystość rozpoczęła się mocnym akcentem – ze spektaklem "Pułkownik-Ptak" wystąpił Wspaniały Teatr Bez Nazwy z Gietrzwałdu. Aktorzy świetnie poradzili sobie z ograniczoną przestrzenią sali sesyjnej starostwa i na koniec zebrali burzę zasłużonych oklasków. Po przedstawieniu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Andrzeja Waszczuka z Dobrego Miasta zat. "Pejzaże Warmińskie". A po nim nadszedł czas na gwóźdź programu – przyznanie nagród "Łyny – Królewny Warmińskiej" dla zasłużonych działaczy kultury. W tym roku oryginalne, wykonane ręcznie tradycyjną średniowieczną metodą statuetki trafiły w ręce: Stanisławy Mikuły, Danuty Zielonki i Edwarda Cyfusa.
Nagrodzeni nie kryli wzruszenia. Stanisława Mikuła wspominała lata, gdy praca w kulturze była swoistą pracą u podstaw.
– To może teraz napiszesz "Pamiętnik kaowca"? – żartowała prowadząca spotkanie powiatowa radna Elżbieta Bilińska-Wołodźko.
Będzie kapituła
Występując z okolicznościową mową Danuta Zielonka ujawniła swoje życiowe motto.
– Będę mówić krótko, bo bardziej niż mówić, wolę działać – oznajmiła.
Wywołując do odebrania nagrody Edwarda Cyfusa wicestarosta olsztyński Jan Maścianica określił go mianem "ikony warmińskości". Po takiej prezentacji laureat nie miał wyjścia i podziękował za wyróżnienie "po naszamu".
Teraz laureaci wraz z trójką nagrodzonych w ubiegłym roku (Halina Kirjew, Leokadia Wawirowicz i Roman Ławrynowicz) – wzorem procedur przyznawania filmowych Oskarów–utworzą Kapitułę Nagrody, która w przyszłym roku przeprowadzi i przedstawi Zarządowi Powiatu w Olsztynie wstępną weryfikację kandydatów do kolejnych nagród.
Stanisława Mikuła – wieloletni pracownik Biskupieckiego Domu Kultury. Uhonorowana nagrodą za upowszechnianie teatru przyznaną przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Olsztynie.
Danuta Zielonka – założycielka i prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie. Inicjatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego. Przewodniczy Gminnemu Forum Organizacji Pozarządowych w Barczewie i Powiatowemu Forum Organizacji Pozarządowych w Olsztynie.
Edward Cyfus – Warmiak z krwi i kości, niestrudzony propagator warmińskiej tradycji, symbol tego regionu. Wieloletni felietonista „Gazety Olsztyńskiej”, autor książek. Pomysłodawca inicjatyw odwołujących się do tożsamości kulturowej Warmii – ustawienia szlabanu na granicy Warmii i Mazur w Łajsie oraz odtworzenia Traktu Biskupów Warmińskich w Bałdach k. Butryn.
- Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać