Jesteś tu:Informacje / Kultura i rozrywka / Z biegiem Wisły i Niemna. Historyczne mapy i widoki miast...

Z biegiem Wisły i Niemna. Historyczne mapy i widoki miast...


Wstawiony przez admin 29 grudzień 2011

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Kulturzentrum Ostpreussen serdecznie zapraszają na wystawę "Z biegiem Wisły i Niemna. Historyczne mapy i widoki miast Prus Wschodnich, Zachodnich, Polski oraz krajów bałtyckich", która prezentowana będzie w Ratuszu Głównego Miasta. Wystawa potrwa do 22 stycznia 2012 roku.

Wystawa prezentuje 60 map Prus Wschodnich i Zachodnich oraz Polski i Litwy, jak też widoki niektórych miast pruskich, m.in.: Gdańska, Elbląga, Braniewa, Królewca. Chornologicznie zamyka się okresie XVI-XIX w.
Na uwagę zasługuje fakt, że prezentowana kolekcja oparta jest o zbiór Hansa-Joachima Schachta (1927-1996), pochodzącego z Biskupca w powiecie reszelskim (po 1945 roku mieszkającego we Freiburgu). W 2006 r. zbiór został przekazany przez jego rodzinę do Ellingen.

Wystawa została przygotowana w wersji polsko-niemieckiej a każda mapa wyposażona jest w krotki merytoryczny opis, ułatwiający poznanie tych wyjątkowych eksponatów przez szerokie grono odbiorców. Teksty autorstwa dr. Eckharda Jägera z Lüneburga naświetlają historyczne tło i akcentują historyczno-kulturowe znaczenie prezentowanych obiektów. Podobnie opracowany został katalog wystawy.

Godziny otwarcia:
poniedziałek - nieczynne
wtorek 10.00 - 15.00
środa - sobota 10.00 - 16.00
niedziela 11.00 - 16.00

Źródło: http://kultura.trojmiasto.pl, http://www.mhmg.gda.pl

Reklama


Tłumaczenia