Jesteś tu:Informacje / Kultura i rozrywka / Wielki sukces mieszkańców Wilim

Wielki sukces mieszkańców Wilim


Wstawiony przez admin 14 październik 2012

Czysta i piękna zagroda – estetyczna wieś

Gmina Biskupiec ma najpiękniejsze wioski w powiecie i aktywnych mieszkańców, którzy chcą coś robić dla swojego otoczenia. Po sukcesach Biesowa, Bredynek, czy Najdymowa tym razem wieś Wilimy zwyciężyła w prestiżowym konkursie wojewódzkim "Czysta i piękna zagroda – estetyczna wieś".

Konkurs na najładniejszą wieś województwa organizowany od 17 lat przez Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich jest jednym z najbardziej prestiżowych w regionie. - W tym roku po raz pierwszy gminy mogły zgłaszać tylko po jednej miejscowości – mówi Agata Pryśko z biura ZGWM. - Do konkursu ostatecznie w maju zostały zgłoszone 34 wsie. Trzy z nich odpadły, a pozostałe doczekały się drugiej lustracji konkursowej pod koniec sierpnia.

Pobili innych ogromem prac
Halina Niestrój, przewodnicząca komisji konkursowej jest pod wrażeniem pracy wykonanej w małych miejscowościach. - Ludzie robią rzeczy estetyczne i trwałe, co przed laty było rzadziej spotykane – mówi Halina Niestrój. - Czyszczą zapuszczone zbiorniki, robią wiaty, place zabaw, miejsca na ogniska i wspólne, wiejskie spotkania. Widać, że ludziom „chce się chcieć”, co jest bezcennym zjawiskiem. Komisja miała twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie jednak pierwsze miejsce zajęła bezapelacyjnie miejscowość Wilimy nad jeziorem Dadaj w powiecie olsztyńskim. Za zwycięstwo wieś otrzyma nagrodę rzeczową o równowartości 15 tys. zł.
- Wilimy pobiły wszystkich ogromem prac, które wykonali mieszkańcy – przyznaje Halina Niestrój. Iwona Janczara-Bloch z Urzędu Miejskiego w Biskupcu podkreśla, że zwycięstwo w wojewódzkim konkursie, to duży sukces mieszkańców.
- W prace zaangażowanych było kilkanaście osób – mówi Iwona Janczara-Bloch. – Konkurs zintegrował wieś. Mieszkańcy wykonali wiejski plac, odmalowali oryginalnie jeden z budynków, zrobili ciekawe tablice informacyjne, czy kosze na śmieci. Wieś pracowała pod przewodnictwem Magdaleny Sadowskiej, sołtysa Wilim.

Trzy inne wsie wyróżnione
To nie pierwszy sukces w konkursie na najładniejszą wieś miejscowości z gminy Biskupiec. W przeszłości konkurs dwa razy wygrywało Biesowo, drugie miejsce zajmowały Bredynki, a wysoką pozycje zajmowało też Najdymowo. - Mamy po prostu najpiękniejsze wsie – śmieje się Iwona Janczara-Bloch. Drugie miejsce w konkursie zajęła Turza Mała z gminy Płośnica (10 tys. zł), która wygrała też w kategorii na najlepszą wieś popegerowską. Trzecie miejsce przyznano miejscowości Róg w gminie Janowo (7 tys. zł). Wśród 11 wyróżnionych wsi (nagrody finansowe o wartości 1-2 tys. zł) znalazły się kolejne trzy miejscowości z terenu powiatu (Głotowo z gminy Dobre Miasto, Stare Kawkowo z gminy Jonkowo i Kabiny z gminy Kolno).
Przewodnicząca jury zwraca uwagę na to, że po latach stagnacji zmieniać na korzyść zaczynają się wsie popegerowskie. - Tym ludziom zaczyna zależeć na najbliższym otoczeniu życiowym – mówi Halina Niestrój. – Inna sprawa, że nic nie robi tak dobrze wsiom, jak wzajemna konkurencja, czy podglądanie pomysłów innych.

Jacek Niedzwiecki, Przegląd Warmiński nr 09(64), foto: biskupiec.pl

Reklama


Tłumaczenia