Jesteś tu:Informacje / Polityka / Biskupiec walczy o powiat

Biskupiec walczy o powiat


Wstawiony przez admin 27 luty 2002

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2001 roku w sprawie trybu postępowania przy składaniu wniosków dotyczących tworzenia, łączenia dzielenia, znoszenia i ustalania granic powiatów oraz ustalania i zmiany nazw powiatów i siedzib ich władz oraz dokumentów wymaganych w tych sprawach- określa w §2 ust.1 pkt 6, że wnioski w sprawach, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (w tym o utworzenie powiatu) winny zawierać wyniki konsultacji z mieszkańcami.
Dlatego też Rada Miejska w Biskupcu, dnia 8 lutego 2002 roku podjęła uchwałę Nr XXXVIII/265/2002 w sprawie przeprowadzenia konsultacji
z mieszkańcami Gminy Biskupiec w związku z zamiarem wystąpienia z wnioskiem o utworzenie powiatu z siedzibą w Biskupcu.
Po przeprowadzonych konsultacjach, zostanie przygotowany i złożony do ministra właściwego do spraw administracji publicznej (za pośrednictwem Wojewody), kolejny wniosek o utworzenie powiatu z siedzibą w Biskupcu.
Warto w tym momencie przypomnieć informacje, które przekazywaliśmy Państwu w kolejnych numerach Biuletynu, pod wspólnym hasłem:

"Biskupiec walczy o powiat".

Powróćmy zatem do przełomu lat 1998/1999. Wtedy to, nowo wybrany Zarząd Miasta, tuż po ukonstytuowaniu się organów Gminy Biskupiec III kadencji, rozpoczął kolejny etap działań zmierzających do utworzenia powiatu z siedzibą w Biskupcu.
Z jego inicjatywy, Rada Miejska na sesji w dniu 28 grudnia 1998r podjęła uchwałę w sprawie reformy administracyjnej kraju wprowadzonej Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 1998 roku w sprawie utworzenia powiatów, gdzie załącznikiem przyjęty został harmonogram działań zmierzających do utworzenia powiatu z siedzibą w Biskupcu. Jednocześnie Zarząd Miasta został zobowiązany do przedkładania Radzie Miejskiej bieżącej informacji o przebiegu i wynikach działań określonych niniejszym harmonogramem.

Rada Miejska w Biskupcu podejmując w/w uchwałę zaapelowała do wszystkich środowisk politycznych, społecznych i gospodarczych o wsparcie działań zmierzających do utworzenia powiatu z siedzibą w Biskupcu. Zaapelowano do Rady Ministrów o wnikliwą i rzetelną analizę skutków utworzenia i funkcjonowania powiatu olsztyńskiego powstałego ze sztucznie powiązanych 12 gmin położonych dookoła Olsztyna. Zaapelowano do Sejmu, Senatu i Rady Ministrów o korektę zasadniczego podziału terytorialnego poprzez powołanie powiatu z siedzibą w Biskupcu.
Uchwałę tę przesłano: Marszałkom Sejmu i Senatu RP, Prezesowi Rady Ministrów RP Posłom i Senatorom Ziemi Olsztyńskiej, Wojewodzie Olsztyńskiemu, Zarządowi Regionalnemu Ruchu Społecznego AWS, Prezydium Rady Wojewódzkiej SdRP, Zarządowi Regionu UW Zarządowi Wojewódzkiemu SKL, przedstawicielom Gminy Biskupiec w Radzie Sejmiku Województwa Warmińsko - Mazurskiego i Powiatu Olsztyńskiego.

Równolegle z podjętą inicjatywą, Zarząd Miasta z Burmistrzem na czele rozpoczął cykl spotkań na płaszczyźnie Zarządów oraz Burmistrzów i Wójtów sąsiednich gmin.

1 grudnia 1998r. na zaproszenie Zarządu Miasta Biskupiec odbyło się wspólne spotkanie Zarządów: Biskupca, Bisztynka, Jezioran, Kolna i Reszla z udziałem Przewodniczących Rad tych Gmin. Tematyką spotkania była prezentacja Rad Gmin i Zarządów, nawiązanie wzajemnej współpracy i wymiana poglądów. Na spotkaniu przyjęto wspólne stanowisko polegające na tym, iż spotkania Zarządów odbywać się będą cyklicznie.

10 grudnia 1998 roku odbyło się spotkanie Zarządu Miasta Biskupiec ze Starostą Powiatu Olsztyńskiego - p. Adamem Sierzputowskim oraz przewodniczącym Rady Powiatu - p. Stanisławem Niepsuj. Na spotkaniu tym, Starosta stwierdził: "...Rada Powiatu wybrała mnie na Starostę powiatu, a nie na likwidatora powiatu...Gmina Biskupiec nie jest mi obca. Rozumiem aspiracje, ambicje i gniew mieszkańców. Osobiście jestem zwolennikiem dużych powiatów. Uważam, że w Polsce jest powiatów za dużo."

15 kwietnia 1999 roku odbyło się kolejne spotkanie Zarządów Biskupca, Kolna, Reszla
i Jezioran.
18 maja Zarząd Miasta Biskupca odbył wyjazdowe posiedzenie z Zarządem w Reszlu, a 20 maja - wyjazdowe posiedzenie z Zarządem w Bisztynku.

Celem obu posiedzeń było uzgodnienie dalszych działań, w celu podjęcia inicjatywy uchwałodawczej o utworzeniu powiatu biskupieckiego.
Burmistrz Miasta odbył równolegle kilka spotkań ze Starostą:
- 19 stycznia - w sprawie utrzymania jednostek ponadlokalnych oraz w sprawie przejęcia zadań związanych z utrzymaniem dróg,
- 5 lutego - w sprawie funkcjonowania jednostek ponadlokalnych oraz w sprawie przejęcie zadań wynikających z ustawy prawo o ruchu drogowym i prawo budowlane,
- 12 lutego - dalsze rozmowy na temat funkcjonowania jednostek ponadlokalnych oraz przejęcia zadań
- 29 marca - utrzymanie Inspekcji Weterynaryjnej w Biskupcu.
15 lutego odbyło się spotkanie z Burmistrzem Barczewa oraz Wójtami: Kolna, Sorkwit
i Dźwierzut. Spotkanie miało na celu nawiązanie bliższej współpracy.

W międzyczasie, w Lesku w dniach 22 - 24.04.99 odbyło się już III Spotkanie Miast Walczących o Powiat. W spotkaniu uczestniczył Przewodniczący Rady Miejskiej - Janusz Kondratowicz oraz przedstawiciel Społecznego Komitetu Obrony Powiatu Biskupieckiego - Mirosław Gańko.

W spotkaniu tym, poza przedstawicielami Biskupca, uczestniczyli reprezentanci dwunastu miast: Bystrzycy Kłodzkiej, Brzezin, Leska, Łobza, Morąga, Nowej Rudy, Nowogardu, Pionek, Sulechowa Sztumu, Węgorzewa i Wschowy.
Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, na spotkaniu nie pojawił się wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Stępień. Podanym powodem absencji była choroba ministra.

Podczas spotkania proklamowano powstanie Związku Miast Walczących o Powiat i wyłoniono pięcioosobową grupę roboczą. W składzie grupy roboczej znalazł się między innymi przedstawiciel Biskupca - ówczesny przewodniczący Rady - Janusz Kondratowicz.
Grupa robocza upoważniona została do reprezentowania Związku we wszelkich sprawach związanych z utworzeniem powiatów. Ponadto, po przeanalizowaniu przedłożonych materiałów dotyczących nieutworzenia powiatów w Trzciance i Międzyrzecu, postanowiono przyłączyć wymienione miasta do Związku.

Następne spotkanie miast walczących o status powiatu zaplanowano w Biskupcu.
Kontynuując działania zmierzające do utworzenia powiatu z siedzibą w Biskupcu, Zarząd Miasta Biskupiec przygotował i przedstawił Zarządom Gmin: Bisztynek, Jeziorany, Kolno i Reszel "Ofertę współpracy".

W "Ofercie..." przypomniano, że cały wysiłek włożony w ugruntowanie pozytywnych opinii lokalnych społeczności Kolna, Reszla oraz części społeczności Bisztynka i Jezioran, Wojewody Olsztyńskiego, Sejmiku Samorządowego, organizacji gospodarczych i politycznych na temat słuszności utworzenia powiatu z siedzibą w Biskupcu został podważony.
Kolejne rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 1999 roku w sprawie zasad i trybu postępowania przy składaniu wniosków w sprawach tworzenia, łączenia podziału i znoszenia powiatów oraz określenia ich granic stworzyło możliwości natury prawnej powrotu do sprawy odtworzenia powiatu biskupieckiego.

Bezwzględnie jednak najważniejszym etapem zabiegów o utworzenie wspólnego powiatu dla Biskupca, Bisztynka, Jezioran, Kolna i Reszla było wypracowanie przez Zarządy i Rady wymienionych Gmin sprzyjającego tej idei stanowiska.
Podstawę jakiejkolwiek analizy ze strony wymienionych gmin tego tematu stanowiła przedłożona Zarządom, Radom i wszystkim mieszkańcom Bisztynka, Jezioran, Kolna i Reszla do rozważenia "Oferta współpracy" przy tworzeniu, a następnie w ramach już utworzonego wspólnego powiatu.

Art. 3 ust.1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym mówi, że:"...przy tworzeniu, łączeniu, podziale, znoszeniu powiatów i ustalaniu ich granic należy dążyć do tego, aby powiat obejmował obszar możliwie jednorodny ze względu na układ osadniczy i przestrzenny oraz więzi społeczne i gospodarcze, zapewniające zdolność wykonywania zadań publicznych...".
Umiejscowienie w Biskupcu siedziby władz powiatowych w latach 1945-1975 ugruntowało historycznie wykształcone więzi funkcjonalne, komunikacyjne i gospodarcze oraz tradycje administracyjne. Stąd podjęta w 1999 roku próba, jeszcze raz poprzez pryzmat powstałej sytuacji po reformie administracji samorządowej, odpowiedzi na pytanie: czy warto wesprzeć ideę odtworzenia powiatu z siedzibą w Biskupcu obejmującego Gminy: Biskupiec, Bisztynek Jeziorany, Kolno, Reszel ?
W "Ofercie..." Zarząd, Rada i mieszkańcy Gminy Biskupiec stwierdzili zdecydowanie, że nadal warto gdyż;
I. Wysiłkiem i zaangażowaniem wielu osób ciągle istnieje odpowiednie zaplecze instytucjonalne:
1. Sąd Rejonowy w Biskupcu obejmujący swoim zasięgiem gminy Bisztynek, Jeziorany Kolno, Biskupiec, Mrągowo, Sorkwity, Piecki. W jego strukturach funkcjonuje 6 wydziałów tj.:
I Cywilny, II Karny, III Rodzinny i Nieletnich, IV Pracy, V Ksiąg Wieczystych, Kolegium d/s Wykroczeń. Działają również Roki Sądowe w Mrągowie.

2. Prokuratura Rejonowa w Biskupcu obejmująca swoim działaniem gminy Bisztynek Jeziorany, Kolno, Mrągowo, Piecki, Sorkwity, Biskupiec. Należy do jednej z 3 największych Prokuratur w województwie.
3. Komisariat Policji w Biskupcu (do 31.12.1998r-Komenda Rejonowa Policji)
4. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Biskupcu (do 31.12.1998r-Komenda Rejonowa Państwowej Straży Pożarnej)
5. Poradnia Psychologiczno -Pedagogiczna w Biskupcu
6. Inspekcja Weterynaryjna
7. Zespół Szkół
8. Warmińsko-Mazurski Zakład Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie, Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Biskupcu
9. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
10. Szpital Powiatowy w Biskupcu
11. Miejska Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Olsztynie Oddział Terenowy w Biskupcu obsługująca Biskupiec, Jeziorany i Kolno
12. Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Olsztynie Rejonowy Oddział w Biskupcu
13. Powiatowy Urząd Pracy w Olsztynie - Filia w Biskupcu (do 31.12.1998-Powiatowy Urząd Pracy w Biskupcu)
14. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin w Olsztynie Oddział Terenowy w Biskupcu
15. Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Olsztynie obsługujący między innymi Biskupiec, Kolno i Jeziorany
Ponadto prężnie funkcjonuje:
16. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
17. Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej św. Łazarza w Biskupcu
18. Katolickie Gimnazjum Społeczne
II. W 1993 roku stanowiska 4 Gmin, tj. Biskupca, Bisztynka, Jezioran, Kolna, wyraziły zgodną wolę w sprawie tworzenia wspólnego powiatu.

Kwiecień i maj 1997 r. przyniósł potwierdzenie tej woli. W 1998 roku, przy zamiarze tworzenia wspólnej Miejskiej Strefy Usług Publicznych, Jeziorany i Bisztynek zmieniły swoje stanowisko, zaś Reszel 17.06.1998 r. poparł inicjatywę odtworzenia powiatu biskupieckiego. Obserwowane jednak zainteresowanie współpracą na różnej płaszczyźnie pomiędzy tymi Gminami wskazywało na zainteresowanie ich integracją.
III. Istnieje ogromna szansa na dopracowanie struktury szkolnictwa ponadpodstawowego ukształtowanego już za czasów byłego powiatu biskupieckiego.

IV. Biskupiec jako proponowana siedziba powiatu posiada dogodne połączenia komunikacyjne ze stolicą województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz połączenia drogowe z siedzibami zainteresowanych wspólnym powiatem Gmin. Poprawa jakości tych połączeń winna stać się naszym wspólnym celem.

V. W proponowanej siedzibie powiatu istnieje możliwość udostępnienia pomieszczeń i budynków na siedziby instytucji powiatowych przy czym proponujemy odstępstwo od zasady: wszystkie instytucje w stolicy powiatu.
VI. Mamy do rozwiązania wspólne problemy społeczne i gospodarcze poprzez:
1.opracowanie a następnie realizację wspólnego programu modernizacji łączących nas dróg ze szczególnym uwzględnieniem drogi nr 57 relacji Bisztynek - Biskupiec,
2. promocję walorów turystycznych naszych Gmin,
3. rozwiązanie "problemu śmieciowego" Gmin Jeziorany, Reszel, Biskupiec
4. stworzenie modelu szkolnictwa we wspólnym powiecie,
5. opracowanie wspólnej strategii rozwoju naszych gmin,
6. wypracowanie formuły współpracy pomiędzy ośrodkami kultury i organizacjami sportowymi poprzez koordynację wspólnych działań i maksymalne wykorzystanie istniejącego potencjału materialnego jak i ludzkiego w taki sposób, by zapewnić dostęp do tych form jak największej ilości dzieci i młodzieży,
7. zabezpieczenie wszelkich potrzeb związanych z ochroną zdrowia na bazie szpitala im.
J. Mikulicza w Biskupcu oraz publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej w siedzibach poszczególnych Gmin,
8. wypracowanie optymalnych warunków sprzyjających stworzeniu sieci połączeń komunikacyjnych (transport zbiorowy) pomiędzy miejscowościami w obrębie wspólnego powiatu,
9. stworzenie programu ochrony i pomocy najuboższym oraz osobom uzależnionym, dotkniętym przemocą w rodzinie na bazie sprawnie funkcjonującego w Biskupcu Ośrodka Wsparcia oraz wspólnie powołanego Centrum Pomocy Rodzinie.
Na pewno nasza "Oferta współpracy" nie wyczerpywała w pełni wszystkich zagadnień i problemów możliwych do wspólnego rozwiązania.
Zarząd Miasta Biskupca zadeklarował gotowość udzielenia wszelkich dodatkowych informacji zarówno na piśmie jak i w bezpośredniej dyskusji, jak również prosił o wypracowanie stanowiska przez poszczególne Zarządy i Rady w powyższej sprawie.
Do "Oferty..." załączonych zostało wiele dodatkowych informacji jednostek ponadlokalnych wymienionych w punkcie I. Zaproponowany został model szkolnictwa. Załączono informację o Ośrodku Wsparcia przy MOPS w Biskupcu, który mógłby objąć swoją działalnością mieszkańców ościennych gmin.

Ponadto, w uzupełnieniu załączono zestawienie wielkości powiatów powołanych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 07.08.1998r: bartoszyckiego, kętrzyńskiego, olsztyńskiego i proponowanego powiatu biskupieckiego oraz wykaz niektórych firm działających na terenie Biskupca.

29 czerwca 1999 r. odbyło się w Biskupcu IV Spotkanie Miast Walczących o Powiat. W spotkaniu tym, poza przedstawicielami Biskupca, uczestniczyli reprezentanci czternastu miast: Bystrzycy Kłodzkiej, Brzezin, Leska, Łobza, Międzyrzeca, Morąga, Nowej Rudy, Nowogardu Pionek, Trzcianki, Sulechowa, Sztumu, Węgorzewa i Wschowy. Do Związku Miast Walczących o Powiat zgłosiły akces kolejne miasta: Gołdap, Łapy , Szprotawa i Miastko.

Na Spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele rządu, parlamentarzyści i reprezentanci samorządów:
Jerzy Stępień - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji
Józef Płoskonka - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji
Zespół Roboczy ds. Monitoringu Funkcjonowania Reformy Administracyjnej Państwa
Jan Rokita - Przewodniczący Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych
Irena Lipowicz - Przewodnicząca Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP
Mieczysław Edmund Janowski - Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu RP IV Kadencji Zbigniew Babalski - Wojewoda Warmińsko-Mazurski Jerzy Szmit - Marszałek Sejmiku Samorządowego Województwa Warmińsko-Mazurskiego Adam Sierzputowski - Starosta Powiatu Olsztyńskiego Posłowie i Senatorowie IV Kadencji Sejmu i Senatu Ziemi Olsztyńskiej, Elbląskiej i Suwalskiej. Ponadto zaproszone zostały Zarządy i Przewodniczący Rad ościennych gmin: Bisztynka, Jezioran, Kolna, Reszla.

Jako gospodarze, w spotkaniu uczestniczyli:
Zarząd Miasta w składzie: Antoni Parfinowicz - Przewodniczący, Halina Piotrkowska - Zastępca Przewodniczącego, Piotr Twardowski, Mirosław Wosik, Ryszard Zieliński, oraz: Janusz Kondratowicz - Przewodniczący Rady Miejskiej w Biskupcu, Mirosław Gańko - Przedstawiciel Społecznego Komitetu Obrony Powiatu Biskupieckiego, Elżbieta Banaszkiewicz - Sekretarz Gminy i Elżbieta Kaczmarczyk - Skarbnik Gminy.
Postanowiono przyjąć termin do 15 października 1999 roku, w którym poszczególne miasta miały opracować wnioski w sprawie utworzenia powiatów wraz z określeniem granic, celem wspólnego ich omówienia, przed oficjalnym złożeniem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
i Administracji.

W trakcie obrad IV Spotkania Miast Walczących o Powiat wypracowano apel, którego treść publikowaliśmy w Biuletynie nr 5 z lipca 1999 roku.
3 sierpnia 1999 roku, dzięki zaangażowaniu uczestniczącego w IV Spotkaniu Miast Walczących o Powiat Senatora Tadeusza Kopacza - Wiceprzewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, odbyło się w Warszawie spotkanie przedstawicieli Związku Miast Walczących o Powiat z Prezydium Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (przewodniczący komisji - Senator Mieczysław Janowski, wiceprzewodniczący - Senator Tadeusz Kopacz i Senator Leon Kieres).

Biskupiec na spotkaniu reprezentowali Burmistrz - inż. Antoni Parfinowicz i Przewodniczący Rady Miejskiej - Janusz Kondratowicz.
Przedstawiciele Miast Walczących o Powiat przedstawili Prezydium Komisji argumenty przemawiające za reaktywowaniem tych powiatów zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów z 19 marca 1998 roku (projekt obejmował 320 powiatów w tym powiat biskupiecki). Przedstawiono również aktualna sytuację tych miast po 7 miesiącach funkcjonowania w obecnych strukturach powiatowych.
Po wysłuchaniu powyższych informacji, Prezydium Komisji poprosiło o przygotowanie do końca sierpnia szerokiej informacji uwzględniającej reaktywowanie tych powiatów. Przygotowane materiały miały być przedstawione Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu RP. W związku z tym, iż w czterech dotychczas zorganizowanych spotkaniach Miast Walczących o Powiat nie uczestniczyli przedstawiciele Rządu, Przewodniczący Senackiej Komisji- Pan Mieczysław Janowski- zobowiązał się do zorganizowania spotkania Komisji z przedstawicielami Rządu i przedstawicielami Miast Walczących o Powiat w październiku.

8 września 1999 roku Samorząd Biskupiecki zorganizował w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego spotkanie radnych Rad Jezioran i Biskupca. Na spotkaniu przedstawiono stanowisko Samorządu Biskupieckiego w dążeniu do utworzenia powiatu, oraz podjęto próbę wypracowania wspólnych celów wyżej wymienionych samorządów niezbędnych w powstaniu powiatu Biskupieckiego.

Następnie w dniach 29.09.- 01.10.1999 r. w miejscowości Łobez odbyło się V Spotkanie Miast Walczących o Powiat. Naszą gminę reprezentowała dwuosobowa delegacja w składzie:
- Burmistrz Biskupca inż. Antoni Parfinowicz,
- Przewodniczący Rady Miejskiej - Janusz Kondratowicz.

Kontynuując działania związane z utworzeniem Powiatu Biskupieckiego, wypełniliśmy ankietę w której udzieliliśmy szerokich informacji związanych z tworzeniem powiatu. Oprócz danych ogólnych (liczba ludności gminy i miasta, województwo, powierzchnia gminy i miasta w ha, siedziba) zawarte w ankiecie zostały informacje dotyczące planowanego Powiatu Biskupieckiego. Tak przygotowane informacje z poszczególnych miast zestawione zostały w jedno opracowanie, które zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami miało być przedłożone Komisji ds. Samorządu Terytorialnego i Podziału Administracyjnego Kraju.
17 listopada 1999 roku w Warszawie w Gmachu Sejmu odbyło się spotkanie delegacji Miast Walczących o Powiat z Klubem Parlamentarnym SLD. Gminę Biskupiec reprezentowali radni: Mirosław Wosik, Sylwester Tokarski, Ryszard Zieliński.
Nasi reprezentanci przedstawili stanowisko dotyczące nie utworzenia powiatu w Biskupcu. Pokrótce zaprezentowany został rys historyczny Biskupca sprzed roku 1975, kiedy to miasto było siedzibą powiatu. Przedstawiono także niezadowolenie mieszkańców z powodu pominięcia Biskupca podczas ustalania granic powiatów - taka decyzja odbierana była jako efekt "rozgrywek politycznych".
Na spotkaniu tym, Przewodniczący Klubu Parlamentarnego- Krzysztof Janik oznajmił, iż w tej sprawie nie może pomóc, gdyż nie posiada odpowiednich kompetencji. Dodał również, że ewentualnie będzie w stanie zaradzić problemowi, kiedy znajdzie się w ekipie rządzącej po najbliższych wyborach.

Przewodniczący poinformował również delegację z Biskupca o tym, iż sytuacja na pewno się zmieni, gdyż w Sejmie rozpatrywane są dwa warianty dotyczące powiatów:
Pierwszy wariant mówi o zmniejszeniu ilości powiatów z 308 do 200. Chodzi tu o utrzymanie najmocniejszych i finansowo samodzielnych, a wyeliminowanie tych, które są obciążone kredytami
i nie rokują szans na ich spłacenie.

Drugi wariant przewiduje pełną swobodę w ustalaniu powiatów, czyli zwiększenie ich ilości o dodatkowe 22, które o to się upominają, a nawet o te, które wyrażą chęć utworzenia.

Krzysztof Janik dodał, iż osobiście jest za wariantem pierwszym, który umożliwi utworzenie silnych jednostek, samodzielnych finansowo. Drugi wariant uznał za niezwykle kosztowny.

Temat powiatu biskupieckiego kolejny raz poruszany był przez poszczególne Rady Gmin mających tworzyć powiat biskupiecki. Niestety, zafunkcjonowanie Gmin w nowych strukturach powiatowych (3 różnych powiatach), nie pozostało bez wpływu na stanowiska Rad podejmowane odpowiednio: 5 lipca, 16 lipca, 19 października, 17 listopada 1999 roku przez Kolno, Reszel Bisztynek i Jeziorany. Rady Bisztynka i Reszla mając na uwadze istniejący stan i potrzebę stabilizacji życia społecznego (sformułowanie przytoczone z przyjętych uchwał), zaakceptowały przynależność odpowiednio do powiatów Bartoszyckiego i Kętrzyńskiego. Rada Gminy Jeziorany opowiedziała się przeciw przynależności do powiatu biskupieckiego. Gmina Kolno kolejny raz wyraziła wolę przynależności do powiatu biskupieckiego.

30 listopada 1999 roku, na XIV Sesji Rady Miejskiej w Biskupcu dokonano analizy działań dotyczących utworzenia powiatu z siedzibą w Biskupcu. Po podsumowaniu dotychczas podjętych kroków przeważającą większością głosów zadecydowano o kontynuowaniu walki o utworzenie Powiatu Biskupieckiego.

Uwzględniając wymogi przy składaniu do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosku o utworzenie powiatu, Rada Miejska podjęła uchwałę, w której opowiedziała się za przynależnością do Powiatu Biskupieckiego z siedzibą w Biskupcu, a także postanowiła wystąpić do Rady Powiatu Olsztyńskiego i Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego o wyrażenie opinii w formie uchwał w sprawie utworzenia Powiatu Biskupieckiego.

30 grudnia 1999 roku odbyła się sesja Rady Powiatu w Olsztynie, na której po wystąpieniu Burmistrza Biskupca i burzliwej dyskusji podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej utworzenia powiatu z siedzibą w Biskupcu, w której zajęto pozytywne stanowisko. Postawiono jednak istotny warunek, mówiący, że utworzenie powiatu biskupieckiego nie może skutkować likwidacją Powiatu Olsztyńskiego.

W dniach 27-29 stycznia 2000 roku, tym razem w Nowej Rudzie, odbyło się VII Spotkanie Miast Walczących o Powiat, w którym uczestniczyła również delegacja z naszej gminy.

W spotkaniu udział wzięły delegacje miast: Biskupiec, Bystrzyca Kłodzka, Łobez, Miastko, Morąg Nowa Ruda, Nowogard, Pionki, Węgorzewo, Wschowa. Ze względu na odbywającą się w dniu 28 stycznia br. Sesję Rady Miejskiej w Biskupcu i konieczność uczestniczenia w niej Przewodniczącego Rady - Janusza Kondratowicza i Burmistrza Biskupca - Antoniego Parfinowicza, tym razem naszą gminę reprezentowały Panie: Zastępca Burmistrza - Halina Piotrkowska oraz Sekretarz Gminy - Elżbieta Banaszkiewicz.

Do udziału w rozmowach władze miasta Nowa Ruda zaprosiły przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz parlamentarzystów województwa, a także przedstawicieli prasy, radia i telewizji. Niestety i tym razem na Spotkaniu Miast Walczących o Powiat nie pojawili się przedstawiciele administracji rządowej (dotarła tylko jedna posłanka).

W trakcie obrad wypracowano i przyjęto Rezolucję z treścią której również Państwa zapoznaliśmy
w Biuletynie z lutego 2000 r. (nr12).

Rezolucję reprezentanci miast i gmin zrzeszonych w Związku Miast Walczących o Powiat przekazali: Prezydentowi RP, Marszałkom Sejmu RP i Senatu RP, Posłom na Sejm RP, Senatorom RP, Premierowi Rządu RP, Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, zainteresowanym Wojewodom, zainteresowanym Sejmikom Wojewódzkim oraz mediom.

16 listopada, przed gmachem Sejmu, odbyła się manifestacja miast walczących o powiat.
W manifestacji uczestniczyli również reprezentanci Biskupca: Przewodniczący Rady Miejskiej - Janusz Kondratowicz i Sekretarz Gminy - Elżbieta Banaszkiewicz. W związku z tą manifestacją ponowiono Apel Biskupca w którym między innymi podkreślono:
"...dzięki determinacji władz samorządowych Biskupca, niezbędne dla zafunkcjonowania powiatu instytucje nadal w Biskupcu istnieją, jednak coraz trudniejsza jest obrona filii, inspekcji i oddziałów wykonujących zadania ponadgminne... Nie godziliśmy się i nie godzimy
z "mechanicznym" przypisaniem nas do powiatu olsztyńskiego w związku z czym nadal czynić będziemy starania o utworzenie powiatu biskupieckiego.... Apelujemy o wsparcie naszych działań..."

Apel podpisany został przez Burmistrza Biskupca i Przewodniczącego Rady Miejskiej.
Reprezentujący Związek Miast Walczących o Powiat, wśród których był również Przewodniczący Rady Miejskiej w Biskupcu, odbyli spotkanie z Marszałkiem Sejmu, który zadeklarował, iż dołoży starań, aby Sejm, mimo natłoku spraw, dokonał analizy funkcjonowania powiatów zgodnie z ustawowym terminem - do końca 2000 roku.

14 grudnia Przewodniczący Rady Miejskiej w Biskupcu - Janusz Kondratowicz wraz
z Burmistrzem Biskupca - Antonim Parfinowiczem, na zaproszenie Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Roberta Smolenia uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym w związku z przygotowywanym dla Pana Prezydenta RP raportem dotyczącym reformy administracyjnej kraju.

Zgodnie z deklaracją Pana Smolenia, nierozłącznym elementem raportu miały być informacje
o miastach "walczących o powiat".

Na potkanie przygotowany został komplet dokumentów dotyczących Biskupca, informujący
o obecnej sytuacji Gminy w powiecie olsztyńskim, jak również o najważniejszych działaniach władz w okresie obowiązywania obecnego podziału administracyjnego na powiaty.

31 maja 2001 roku zapadła decyzja Rządu w sprawie utworzenia 7 nowych powiatów: Brzeziny Gołdap, Lesko, Łobez, Sztum, Węgorzewo, Wschowa.Wobec takiej decyzji, 5 czerwca ponownie wystąpiono do Rad Bisztynka, Jezioran i Reszla (za pośrednictwem Zarządów) informując o nadal istniejącej szansie utworzenia wspólnego powiatu
Jednocześnie 7 czerwca 2001 roku Zarząd Miasta Biskupca wystąpił do Prezesa Rady Ministrów
z wnioskiem o wszczęcie z urzędu procedury utworzenia powiatu biskupieckiego. Wniosek został osobiście dostarczony ministrowi przez Burmistrza Miasta Biskupca.

Wniosek Gminy Biskupiec o wszczęcie z urzędu procedury utworzenia powiatu biskupieckiego został przesłany również Prezesowi Rady Ministrów-Jerzemu Buzkowi. Ponadto, Burmistrz Biskupca-Antoni Parfinowicz i Przewodniczący Rady Miejskiej-Jan Uzorko w dniu 18 czerwca 2001 roku odbyli spotkanie z prof. Hubertem Izdebskim- doradcą zespołu radców prawnych premiera Jerzego Buzka oraz z Tomaszem Michalakiem- Dyrektorem Kancelarii Prezydenta RP. Na powyższych spotkaniach przekazany został również wniosek przesłany Premierowi. 21 czerwca Burmistrz Biskupca odbył spotkanie z Józefem Płoskonką- Podsekretarzem Stanu w MSWiA, który również otrzymał wniosek kierowany do Premiera.

Po długich rozmowach na wszystkich spotkaniach, należy jednoznacznie stwierdzić, iż poza podstawowymi warunkami, jakie należy spełnić w dążeniu do utworzenia powiatu, takimi jak:
- fakt pełnienia przez wnioskowaną siedzibę władz nowego powiatu tej funkcji przed rokiem 1975
- istnienie silnych więzi społecznych, kulturowych i geograficznych pomiędzy gminami wchodzącymi w skład wnioskowanych powiatów oraz równoczesne istnienie konfliktów w lokalnych powiatach, do których gminy należą obecnie jest jeden warunek zasadniczy:
zdecydowana przewaga pozytywnych opinii rad gmin mających tworzyć powiat, powiatów w skład których wchodzą poszczególne gminy, Sejmiku Samorządowego Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Wojewody.
Odpowiedź udzielona Zarządowi Miasta przez ówczesnego podsekretarza stanu w MSWiA jednoznacznie odrzucała możliwość utworzenia powiatu biskupieckiego z urzędu. W uzasadnieniu podaje się iż z oceny zasadniczego podziału terytorialnego państwa jaką dokonała Rada Ministrów Senat RP, a także Sejm RP nie wynika potrzeba tworzenia dalszych powiatów (poza wprowadzonymi korektami) na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego w najbliższym czasie. Proponuje się jednocześnie złożenie formalnego wniosku o ile istotnie zmieni się sytuacja w sąsiadujących z Biskupcem Gminach.

Uwzględniając warunki formalne, ponownie Zarząd Miasta Biskupca zaproponował wystąpienie do Rad Powiatów Bartoszyckiego i Kętrzyńskiego oraz do Rad Gmin Bisztynka, Jezioran, Kolna i Reszla o zajęcie stanowiska w sprawie utworzenia powiatu biskupieckiego. Uchwałę w tej sprawie Rada Miejska w Biskupcu podjęła 28 września 2001 roku, a 5 października Przewodniczący Rady wystosował odpowiednie pisma w tej sprawie. Na dzień dzisiejszy:
- Rada Miejska w Bisztynku, 28 grudnia 2001 roku, po zasięgnięciu opinii mieszkańców, opowiada się za dalszą przynależnością do powiatu bartoszyckiego.

- radni Rady Miejskiej w Jezioranach na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady opowiedzieli się za przynależnością do powiatu olsztyńskiego, wyrażając jednocześnie poparcie dla inicjatywy utworzenia powiatu biskupieckiego, o czym poinformowano 7 stycznia 2002 roku.

- Rada Gminy w Kolnie 14 grudnia 2001 roku w pełni poparła utworzenie powiatu biskupieckiego.

- Rada Miejska w Reszlu pozytywnie ocenia starania władz samorządowych Gminy Biskupiec o utworzenia powiatu biskupieckiego, jednakże uchwałę w tej sprawie podejmie w przypadku wystąpienia właściwego ministra o wydanie opinii przez Radę. Stanowisko to podjęto 9 listopada 2001 roku.

- Rada Powiatu Bartoszyckiego nie wyrazi opinii w sprawie utworzenia powiatu biskupieckiego, o czym poinformowano 7 stycznia 2002 roku.

- Zarząd Powiatu Kętrzyńskiego podjął działania w celu przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami powiatu, po czym Rada Powiatu podejmie stosowną uchwałę

i przekaże jej treść na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej w Biskupcu. Do chwili obecnej uchwała nie została przekazana.
Jednocześnie 26 czerwca 2001 roku "uzbrojeni zostaliśmy w kolejną pozytywną opinię w sprawie utworzenia powiatu biskupieckiego, którą wyraził Sejmik Samorządowy naszego województwa.
Wobec powyższego, Zarząd Miasta zaproponował wystąpienie z wnioskiem do ministra właściwego do spraw administracji publicznej, za pośrednictwem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego o utworzenie powiatu z siedzibą w Biskupcu obejmującego Gminy: Biskupiec Kolno, Jeziorany i Reszel.

Złożenie wniosku przez Radę, zgodnie z art. 3b ust. 1 pkt 1 ustawy o samorządzie powiatowym musi zostać poprzedzone przeprowadzeniem przez tę Radę konsultacji z mieszkańcami. Zgodnie z §2 ust.1 pkt 6 oraz ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2001 roku w sprawie trybu postępowania przy składaniu wniosków dotyczących tworzenia, łączenia, dzielenia, znoszenia i ustalania granic powiatów oraz ustalania i zmiany nazw powiatów i siedzib ich władz oraz dokumentów wymaganych w tych sprawach, do wniosku należy dołączyć między innymi:

- uchwałę wnioskodawcy w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami
- wyniki konsultacji z mieszkańcami uwzględniające liczbę osób uprawnionych do głosowania, liczbę osób, które wzięły udział w konsultacjach, oraz liczbę oddanych głosów popierających przeciwnych i wstrzymujących się.

Podejmowane działania, mają na celu spełnienie wszystkich warunków formalnych umożliwiających złożenie w ustawowym terminie, czyli do 31 marca 2002 roku w pełni uzasadnionego wniosku o utworzenie powiatu biskupieckiego, poprzedzonego przeprowadzeniem konsultacji z mieszkańcami zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej nr XXXVIII/256/02 z dnia 8 lutego 2002 roku.
Obecnie trwa cykl spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami miasta, organizowanych
w przedsiębiorstwach, instytucjach, jednostkach organizacyjnych gminy. Swą pomoc zadeklarowali przedstawiciele różnych środowisk naszej społeczności lokalnej, za co serdecznie dziękujemy. Ponadto każdy mieszkaniec Gminy swój głos w sprawie utworzenia powiatu
z siedzibą w Biskupcu może również oddać na listach wyłożonych we wszystkich referatach Urzędu Miejskiego.

Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego - wydanie specjalne

Reklama






Tłumaczenia