Jesteś tu:Informacje / Polityka / Współpraca zagraniczna - Bramsche 2009

Współpraca zagraniczna - Bramsche 2009


Wstawiony przez admin 30 lipiec 2009

Współpraca zagraniczna - Bramsche 2009

W ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Partnerstwa Miast Bramsche w dniach 20-24.05.2009r. ponad trzydziestoosobowa delegacja Biskupca w składzie (przedstawiciele władzy, radni, członkowie Stowarzyszenia Partnerstwa Miast, pracownicy Urzędu, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, przedstawiciele sportu, prasy, pracownicy służby zdrowia) odwiedziło miasto partnerskie w Bramsche w Powiecie Osnabrück.

W związku z tym, że wyjazd miał charakter oficjalny, którego celem było upowszechnianie wiedzy o Unii Europejskiej i Parlamencie Europejskim, Wicemarszałek Urszula Pasławska i Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk zaprosiły młodych mieszkańców Gminy Biskupiec do udziału w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej i Parlamencie Europejskim, którego główną nagrodą za 4 pierwsze miejsca był wyjazd do Bramsche. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody od Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Burmistrza Biskupca. Wicemarszałek ufundowała także nagrodę za zajęcie I miejsca.

Delegację z Biskupca oraz 6-osobową delegację z miasta partnerskiego Harfleur we Francji, powitała na oficjalnym spotkaniu w Ratuszu Pani Burmistrz Bramsche Liesel Höltermann. Podczas powitania wyraziła swą radość z możliwości goszczenia reprezentantów poszczególnych miast partnerskich, podkreśliła wagę dotychczasowej współpracy oraz wyraziła nadzieję na dalszy rozwój kontaktów. Trzyletnie partnerstwo miasta Bramsche z Biskupcem oraz 30 letnie z Harfleur zostało uwiecznione w księdze pamiątkowej Urzędu Bramsche.
Mieszkańcy Biskupca zostali także powitani przez Starostę Powiatu Osnabrück Manfreda Hugo. Podczas wizyty w Starostwie został przedstawiony krótki referat pt."Euroregion" 50 lat gospodarczych i kulturalnych projektów bez granic pomiędzy Niemcami i Holandią.
Na oficjalnej kolacji, delegacja obu partnerstw miała przyjemność uczestniczyć w dyskusji na temat "Europa XXI wieku" gdzie gościem był P. M. Groote - deputowany Parlamentu Europejskiego. Młodzież biorąca udział w konkursie mogła podzielić się swoją wiedzą o Unii Europejskiej, prowadząc rozmowy z Eurodeputowanym.
Wizyta była również okazją do wymiany doświadczeń w zakresie promocji turystycznej i gospodarczej. Ponadto gospodarze Bramsche zorganizowali wizyty w okolicznych miejscowościach powiatu: m.in. w Kalkriese zwiedzanie muzeum i parku "śladami bitew rzymsko-germańskich", w gminie Artland zwiedzanie domów z muru pruskiego.
Wizyta bardziej umocniła dotychczasową współpracę, nakreśliła plan dalszych działań ze szczególnym uwzględnieniem współdziałania między młodzieżą, czego dowodem jest sierpniowy wyjazd młodych sportowców do Bramsche a także lipcowy przyjazd mieszkańców Bramsche do Biskupca będący kontynuacją projektu na temat Unii Europejskiej.

Źródło: biskupiec.pl

Reklama


Tłumaczenia