Jesteś tu:Bęsia
Bęsia
Bęsia
Historia Biskupca w skrócie
Prehistoria
Najstarsze ślady pobytu człowieka w okolicy Biskupca są datowane na środkowa epokę kamienia. W dolinie rzeki Dymer odkryto szereg śladów osadnictwa świadczących o penetracji tego terenu przez grupy ludzi zajmujących się zbieractwem i łowiectwem. Ślady te, ze względu na ruchliwy tryb życia tych grup, są dość nikłe.
Biskupiec - okres wpływów Rzymskich
W przeciwieństwie do okresów poprzednich okres rzymski (od początku n.e. do około 400 n.e.) cechuje się niesłychanym ubóstwem znalezisk z powiatu Biskupieckiego. Jest to tym dziwniejsze, że na pozostałym obszarze Warmii i Mazur istnieje najwięcej stanowisk właśnie z tego okresu. Nastąpił wówczas gwałtowny wzrost liczby ludności, a przemiany społeczne rozpoczęte w poprzednim .
Biskupiec - wczesne Średniowiecze
Następny okres - wczesne średniowiecze zmienił obraz osadnictwa powiatu Biskupieckiego. Dwa pierwsze wieki (400-600 n.e.) nazywane są niekiedy okresem wędrówek ludów i uważane za okres przeżytkowy czasów starożytnych. Prusowie nie brali udziału w masowych wędrówkach ludów po Europie, jak to czyniły plemiona germańskie i słowiańskie.
Biskupiec - założenie miasta
Założone w połowie XIV wieku wsie i majątki w południowej części komornictwa jeziorańskiego, w skład którego wchodził później Biskupiec, były bardzo oddalone od istniejących już osad miejskich: Barczewa, Jezioran i Reszla, a w okresie kolonizacji punkt centralny kolonizowanego obszaru stanowiły zawsze miasta.
Bęsia. Cisza w słuchawce
W sobotę po przejściu gwałtownej burzy w Bęsi zamilkły wszystkie telefony stacjonarne należące do sieci Telekomunikacji Polskiej. Przyczyną mogły być dość silne wyładowania atmosferyczne - twierdzi jeden z abonentów. Dzwoniąc z komórki zgłosiłem awarię już w sobotę. W Biurze Napraw Numerów nie otrzymałem konkretnej i zadawalającej odpowiedzi. Dzwoniłem kilkakrotnie w tym dniu.