Jesteś tu:Turystyka / Świat zwierząt / Żaba jeziorkowa

Żaba jeziorkowa


Wstawiony przez admin 26 styczeń 2009

Żaba jeziorkowa

Żaba jeziorkowa – gatunek płaza z rodziny żabowatych. Bardzo podobna do żaby wodnej, w zasadzie zewnętrznie różni się od niej tylko długością goleni, średnią ogólną wielkością i typem preferowanego środowiska. Oba gatunki należą do rodzaju Pelophylax z rodziny żabowatych (żab właściwych). Żaba jeziorkowa zamieszkuje niziny (występuje do wysokości 400 m n.p.m.) Europy Środkowej i południowej Skandynawii.

Żaba jeziorkowa należy do grupy żab zielonych, stale przebywających nad wodami. Żaba jeziorkowa wybiera niewielkie wody stojące lub wolno płynące, ale jej występowanie często pokrywa się z występowaniem żaby wodnej, która jest hybrydą żaby jeziorkowej i żaby śmieszki. Ze snu zimowego budzi się w kwietniu, a we wrześniu zapada weń ponownie.

Wielkość: Dojrzałe samce do 6 cm, samice do 7 cm.
Ubarwienie: Zielone, z domieszką czerni i brązu; plamy nieregularne, na kończynach układają się w poprzeczne paski.
Rozród: Jaja składane w postaci nieregularnych kłębów. Okres godowy przypada na maj lub początek czerwca.
Pokarm: Owady, pajęczaki, ślimaki, małe kręgowce.
Środowisko: Niewielkie jeziora, oczka wodne, stawy i młaki.
Sposób poruszania się: W wodzie pływa wykorzystując błony pławne między palcami. Na lądzie skacze wykorzystując długie i sprężyste kończyny.

Tekst i zdjęcie udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Żaba_jeziorkowa. Autor zdjęcia: Severus.

Reklama


Tłumaczenia