Jesteś tu:Turystyka / Świat zwierząt / Myszołów zwyczajny

Myszołów zwyczajny


Wstawiony przez admin 25 styczeń 2009

Myszołów zwyczajny

Myszołów (myszołów zwyczajny) (Buteo buteo) – duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący Europę i Azję. W Polsce średnio liczny ptak lęgowy, stosunkowo najbardziej rozpowszechniony spośród wszystkich ptaków drapieżnych.

Cechy gatunku
Samica nieco większa od samca, ale obie płci ubarwione jednakowo. W zależności od podgatunku i odmiany barwnej (polimorfizm wewnątrz podgatunku) ubarwiony od jasnokremowego po ciemnobrunatny. Często występuje szary nalot. Wierzch ciemniejszy, u jaśniejszych osobników na spodzie widoczne blade poprzeczne prążki. Dziób ciemny, nogi żółte. Szerokie, zaokrąglone skrzydła trzyma w locie lekko uniesione na kształt litery V, a ogon ma rozłożony.

Wymiary średnie
Długość ciała ok. 53 cm
Rozpiętość skrzydeł ok. 125 cm
Masa ok. 0,7 - 1,3 kg

Biotop
Otwarte tereny w pobliżu lasu lub z śródpolnymi zadrzewieniami.

Gniazdo
Od spodu uwite z gałęzi, wewnątrz wysłane wrzosem, trawą lub sierścią zwierząt. Na drzewie, na skraju lasu lub w małej kępie drzew. W pobliżu pnia, na różnej wysokości.

Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg w kwietniu, składając 3 do 4 jaj białych mniej lub bardziej upstrzonych szarofioletowymi, żółtawymi, rdzawymi i ciemnobrązowymi plamami.

Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są przez okres około 30 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 45 dniach.

Pożywienie
Drobne kręgowce chwytane na ziemi. Jeśli ma okazję, zjada padlinę.

Ochrona
Objęty ochroną gatunkową ścisłą.

Tekst i zdjęcie udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Myszołów_zwyczajny. Autor zdjęcia: Malene Thyssen

Reklama


Tłumaczenia