Jesteś tu:Turystyka / Świat zwierząt / Perkozy

Perkozy


Wstawiony przez admin 22 styczeń 2009

Perkozy

Perkozy - rodzina (Podicipedidae) oraz rząd (Podicipediformes) ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes.

Rodzina perkozów obejmuje gatunki zamieszkujące stojące wody śródlądowe, rzadziej wolno płynące rzeki (poza sezonem lęgowym niektóre gatunki widuje się na morzu). Występują na całym świecie poza najwyższymi szerokościami geograficznymi. Niektóre gatunki szeroko rozpowszechnione, a inne endemiczne.

Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:
- doskonałe przystosowanie do pływania i nurkowania z dużą szybkością, przyciskają wtedy skrzydła do ciała, a łapy mają wyciągnięte skośnie do góry, to pozwala np. perkozowi dwuczubemu przepłynąć pod wodą 40 m,
- na palcach znajdują się płatkowate rozszerzenia, fałdy odchodzące z każdego palca łączące się tylko u podstawy - odpowiednik błony pławnej,
-pazury wyglądają jak spłaszczone paznokcie,
-nogi przesunięte ku tyłowi, części ruchome to tylko krótkie i spłaszczone skoki wraz z palcami,
-ogon szczątkowy z giętkimi sterówkami,
-długa, wyraźna szyja,
-upierzenie gęste i silnie natłuszczone dające szczelność przed wodę i izolację termiczną, co wynika z dobrze rozwiniętego gruczołu kuprowego. Na stronie brzusznej upierzenie jest tak gęste, a stosiny i promienie piór tak ułożone, że całość wygląda jak futro.
-pierzenie pod koniec lata całkowite (nie mogą wtedy latać, choć w ogóle rzadko to robią), wczesną wiosną - częściowe,
-skrzydła małe i szerokie(jeden gatunek nielotny),
-brak wyraźnego dymorfizmu płciowego, lecz szata godowa różni się od spoczynkowej,
-pływające gniazda z roślin wodnych, a w nich jaja białe, z czasem brązowe od gnijących roślin. Ptaki przykrywają je czasem roślinami, przez co gniazdo wydaje się opuszczone. Gnijące pokrycie i spód gniazda wydziela też ciepło co stabilizuje temperaturę jaj w czasie nieobecności rodziców.
-pisklęta są zagniazdownikami, choć nie mają dobrze rozwiniętej termoregulacji i dlatego małe pisklęta często są widywane na grzbiecie matki lub ojca schowane wśród ich piór. Rodzice wkładają pożywienie do dziobów swoich piskląt.
-Nie wyjaśniono do tej pory dlaczego w żołądkach perkozów znajdują się kłębki puchu. Nawet dorosłe ptaki podają go do zjedzenia młodym. Możliwe, że mają chronić wrażliwy przewód pokarmowy przed skaleczeniem ośćmi, albo powoduje to opóźnienie przechodzenia treści żołądkowej dalej.

Tekst i zdjęcie udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Perkozy. Autor zdjęcia: Lip Kee Yap

Reklama


Tłumaczenia