Jesteś tu:Informacje / Inne / Będziemy grali w I lidze

Będziemy grali w I lidze


Wstawiony przez admin 23 maj 2003

Będziemy grali w I lidze

W Gimnazjum Publicznym w Biskupcu zorganizowano debatę na temat UE, na którą zaproszono sekretarza stanu w kancelarii premiera prof. Tadeusza Iwińskiego, przywitanego owacyjnie przez chórek śpiewający hymn Unii Eurpejskiej – Odę do radości.
Celem przeprowadzonej dyskusji było rozwiązanie wątpliwości odnośnie sojuszu Polski z Unią Europejską, a także przekazanie informacji przez młodzież dla rodziców oraz zachęcenie do udziału w referendum, w którym frekwencja odegra bardzo ważną rolę.
Jedno z pytań dotyczyło przyszłości Polski, co by się stało gdyby obywatele nie zgodzili się na członkostwo z UE – Sytuacja pogorszyłaby się, bylibyśmy w izolacji, nie jesteśmy Norwegią, która posiada nieskończone złoża gazu, nie mamy tylu bogactw, tylu banków co Szwajcaria – tłumaczył minister.

Padło też pytanie odnośnie miejsca Polski po przystąpieniu do UE. Profesor Iwiński uspokajał młodzież, tłumacząc że nie będziemy członkiem II kategorii, znajdziemy się w pierwszej 6 wśród 25 krajów. To co Polska pokazała w ostatnich miesiącach na arenie międzynarodowej, bardzo trudna i ryzykowna ale trafna decyzja odnośnie polityki wobec Iraku ogromnie nas umacnia. Co więcej, będziemy grali w I lidze UE, gdybyśmy nie weszli - gralibyśmy w lidze okręgowej – dodał Iwiński.

Podczas dyskusji młodzież zadała jeszcze wiele interesujących pytań. Interesowali się poziomem życia, przyszłością emerytów, zmianami w wojsku, podatkami, jak również przyszłością naszej waluty. Tadeusz Iwiński zaapelował na koniec do młodzieży o naukę języków obcych, bez których znajomości trudne będzie poruszenie się po krajach unijnych.

Na koniec spotkania przeprowadzono głosowanie, w którym duża większość opowiedziała się za wejściem do UE. Przeciwnicy nie chcieli się wypowiedzieć.

Damian Wołejszo

Reklama


Tłumaczenia