Jesteś tu:Informacje / Inne / Rozruszniki, tomograf i klinika w Biskupcu

Rozruszniki, tomograf i klinika w Biskupcu


Wstawiony przez admin 26 marzec 2010

Rozruszniki, tomograf i klinika w Biskupcu

Osoby ciężko chore na serce, które wymagają wszczepienia rozrusznika, znajdą pomoc w Szpitalu Powiatowym w Biskupcu! 24 marca szpital, jako trzecia placówka w regionie, zainaugurował zabiegi wszczepiania stymulatorów serca. Wydarzenie ma zapoczątkować powstanie ośrodka, w którym będzie przeprowadzanych do 120 zabiegów rocznie.

Pierwszy pacjent, który skorzystał z nowej usługi medycznej oferowanej przez Szpital Powiatowy im. J. Mikulicza w Biskupcu, to 76-letni mieszkaniec Biskupca. Mężczyzna przeszedł wcześniej zawał serca, a jego stan zdrowia nie pozwalał czekać dłużej na zabieg. Zespół miejscowych lekarzy pod przewodnictwem dr Rajmunda Wilczka z Akademii Medycznej w Gdańsku, prekursora wszczepiania stymulatorów serca w Polsce, wykonał 24 marca zabieg wszczepienia kardiowertera-defi brylatora. - Wszczepione urządzenie to coś więcej niż rozrusznik serca, bo zapobiega nagłym zgonom sercowym u pacjentów z groźnymi dla życia zaburzeniami rytmu serca – wyjaśnia Małgorzata Muzolf, ordynator oddziału internistyczno- kardiologicznego Szpitala Powiatowego w Biskupcu.

Województwo na ostatnim miejscu

Szpital w Biskupcu jest trzecią placówką w regionie, która wykonuje tego typu usługi medyczne. - Przeprowadzony zabieg to wielkie wydarzenie w historii naszego szpitala, które ma zapoczątkować powstanie ośrodka wszczepiania rozruszników, kardiowerterów i rehabilitacji pozabiegowej – uważa Mirosława Bilińska, dyrektor biskupieckiego szpitala. – Docelowo chcemy wykonywać w szpitalu od 60 do 120 zabiegów rocznie po to, żeby poprawić fatalną sytuację, jaka panuje w regionie pod tym względem. Przykro mówić, ale nasze województwo jest na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o przeprowadzanie tego typu zabiegów. Do rozpoczęcia działalności skierowanej do pacjentów z zaburzeniami rytmu serca biskupiecki szpital przygotowuje się od jesieni ubiegłego roku. Miejscowi lekarze szkolą się pod okiem wybitnych fachowców w tej dziedzinie. Co ważne, dr Rajmund Wilczek, który jest jednym z najlepszych specjalistów w kraju, zgodził się koordynować pracę ośrodka przez kilka najbliższych lat. Władze powiatu i szpitala prowadzą rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w Olsztynie w sprawie fi nansowania zabiegów, jak również weryfi kacji kontraktu na 2010 rok. Jest to konieczne m.in. z powodu tego, że z roku na rok zwiększa się liczba pacjentów oraz jakość i liczba usług dostępnych w szpitalu. - Odpowiedzi NFZ są na razie niewystarczające – ocenia Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. – Wszystko wskazuje na to, że NFZ nie jest zainteresowany zakupem usług medycznych na dobrym poziomie. W tej sytuacji iluzją pozostaje twierdzenie Funduszu, że pieniądze idą za pacjentem.

Będzie oddział kliniczny

Możliwość wszczepianie rozruszników serca w Biskupcu to nie jedyna nowość w szpitalu, który nie spoczął na laurach po uzyskaniu najlepszego wyniku wśród szpitali powiatowych w regionie w rankingu dziennika Rzeczpospolita. Po świętach w wyremontowanych pomieszczeniach na parterze ruszy nowoczesna pracownia tomografi i komputerowej. - Dzięki tomografowi komputerowemu pacjenci będą mogli zostać szybko zdiagnozowani, bez potrzeby uciążliwego i kosztochłonnego dowożenia do Olsztyna, jak to miało miejsce do tej pory – wyjaśnia Mirosława Bilińska. Finalizowane są też rozmowy z szefostwem Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w sprawie utworzenia w biskupieckim szpitalu uniwersyteckiej kliniki pediatrii. - W kwietniu powinna zostać podpisana umowa w tej sprawie – mówi Mirosław Pampuch. – Od nowego roku akademickiego w szpitalu w Biskupcu powinni już zagościć studenci. Utworzenie kliniki w naszym szpitalu to duża szansa na rozwój i podniesienie rangi placówki.

Jacek Niedzwiecki. Przegląd Warmiński nr 3(34) 03/2010. Starostwo Powiatowe w Olsztynie. Fot. Archiwum UM Biskupiec

Reklama






Tłumaczenia