Jesteś tu:Informacje / Polityka / Posiedzenie Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich

Posiedzenie Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich


Wstawiony przez admin 10 październik 2003

W czwartek w Biskupcu odbyło się posiedzenie Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich. Jednym z ważniejszych tematów omawianych na spotkaniu był sukces wsi Biesowo, która zdobyła I miejsce w konkursie "Czysta i piękna zagroda - estetyczna wieś 2003" oraz przyznanie tytułu najlepszego gospodarstwa agroturystycznego w województwie dla państwa Katarzyny i Jacka Ziębów w tegorocznej edycji konkursu "Zielone Lato".

Na zgromadzeniu przedstawiono propozycję wojewody warmińsko-mazurskiego o zgłoszenie najbardziej reprezentatywnej wsi z województwa do konkursu pt. "Europejska Nagroda Odnowy Wsi 2004 r.". Sprostać wyzwaniu unikalności - to hasło przewodnie konkursu.
Ustalono, że każda z gmin przedstawi propozycję swojej wsi spełniającej kryteria konkursu wraz z uzasadnieniem. Następnie z pośród zgłoszeń wytypują tą najwłaściwszą. Jest to szansa dużej promocji województwa w UE.

Związek Gmin w Biesowie

Po obradach przedstawiciele gmin udali się do Biesowa, zainteresowani mogli również odwiedzić najlepsze w województwie gospodarstwo agroturystyczne. W świetlicy wiejskiej sołtys Biesowa Jan Radziszewski odebrał gratulację od marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Andrzeja Ryńskiego. Biesowo otrzymało nagrodę 23 tys. zł od marszałka, natomiast od burmistrza Biskupca 3 tys. zł.
Od kilku lat mieszkańcy Biesowa systematycznie pracowali nad podniesieniem estetyki swej wsi. Własną pracą i zaangażowanie doprowadzili do tego wielkiego sukcesu. Przez ostatnie lata dokonano tam wiele zmian. Naprawiono drogę dojazdową do plaży miejskiej. Wydzierżawiono plac ok. 0,4 ha od prywatnej osoby, gdzie po pracach porządkowych oraz uregulowaniu cieku wodnego powstał stylowy mostek. Cały plac obsadzono drzewami, krzewami i kwiatami oraz obsiano trawą, która jest systematycznie koszona. Liczne ławki, huśtawki oraz rzeźby Marcina Zegarowicza zachęcają do odpoczynku w tym urokliwym miejscu. Powstały też boiska sportowe, wyremontowano świetlicę wiejską oraz położono polbruk na chodniku przy cmentarzu. Za wygrane pieniądze sołtys obiecał m.in. wymienić podłogę oraz wybudować kominek w świetlicy.

Gospodarstwo Państwa Ziębów

Pod Biskupcem chętni mogli odwiedzić zwycięskie gospodarstwo agroturystyczne. Oprócz usług turystycznych Państwo Ziębowie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 8 ha. Zajmują się uprawą zbóż i ziemniaków oraz hodują zwierzęta ozdobne (dla dzieci) kurki i kozy. W domu urządzono 5 pokoi dwu i cztero osobowych pod potrzeby turystów. Do dyspozycji gości jest kuchnia i jadalnia. Nawet w stodole przygotowano atrakcje dla wczasowiczów. W środkowej jej części znajduje się stół do tenisa, boisko z koszem i ławeczka do ćwiczeń siłowych. Dla dzieci gospodarze przygotowali duży i urozmaicony plac zabaw. Najlepszą specjalnością są pyszne ciasta Pani Kasi oraz posiłki przygotowywane na bazie własnych produktów. Atrakcyjne położenie gospodarstwa przyciąga turystów nie tylko krajowych, ale i z zagranicy.

Tegoroczne konkursy sprawiły, że w gmina Biskupiec stała się wzorowym przykładem dla innych, pod względem atrakcyjności wsi i gospodarstw agroturystycznych.

dw

Reklama

Tłumaczenia