Jesteś tu:Turystyka / Świat zwierząt / Orzeł przedni

Orzeł przedni


Wstawiony przez admin 28 styczeń 2009

Orzeł przedni

Orzeł przedni (Aquila chrysaetos) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący Europę, północną Afrykę, środkową Azję i Amerykę Północną. W Europie dawniej rozpowszechniony, obecnie występuje prawie wyłącznie w rejonie Alp. W Polsce skrajnie nieliczny ptak lęgowy (30-35 par), występuje głównie w Karpatach.
Do 1976 r. w okolicach Popowej Woli lęgi zakładał orzeł przedni. W skład jego terytorium łowieckiego wchodził obszar otwartych pól i nieużytków między Kobułtami i Popową Wolą a jeziorem Stromek. Obecnie w tej okolicy obserwowane są polujące osobniki, gdzie zwabia go duże nagromadzenie ptaków wodno-błotnych. Prawdopodobnie lęgi zakłada już poza terenem gminy.

Cechy gatunku
Samica znacznie większa, ale obie płci ubarwione identycznie. Grzbiet brunatny, głowa i kark jaśniejsze o złotawym odcieniu. Spód jaśniejszy. Lotki i końce sterówek czarne, nasada ogona szara. Nogi żółte. Dziób czarny, zakrzywiony, przystosowany do łapania ciężkich zwierząt. Pomagają też w tym silne mięśnie nóg i pazury ostrzejsze od pazurów kota. Skrzydła długie i szerokie, w locie ślizgowym i podczas krążenia lekko uniesione, na końcach widoczne palczasto rozłożone lotki. W locie silnie uderza skrzydłami, po czym przez 1-2 sekundy następuje lot ślizgowy.

Wymiary średnie
długość ciała około 65-100 cm[4]
rozpiętość skrzydeł 150-240 cm[4]
waga od 3,5 (samiec) do 4,5 kg (samica)

Biotop
Lasy i góry, unika człowieka. Młodociane osobniki koczują.

Gniazdo
Na półce skalnej lub w koronie wysokiego drzewa.

Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając dwa jaja w marcu lub kwietniu.

Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są okres około 42 dni przez samicę. Pisklęta opuszczają gniazdo po niemal 3 miesiącach.

Pożywienie
Średniej wielkości ssaki, ptaki i świeża padlina. Poluje z niskiego lotu patrolowego i z zasiadki.

Ochrona
W Polsce objęty ochroną gatunkową ścisłą. Wymaga ochrony czynnej. Wokół gniazd orłów przednich obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 200 m, a okresowo (od 1.01 do 31.07) – w promieniu do 500 m od gniazda.

Tekst i zdjęcie udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Orzeł_przedni. Autor zdjęcia: J. Glover - Atlanta, Georgia

Reklama


Tłumaczenia