Jesteś tu:Turystyka / Świat roślin

Świat roślin


Rośliny - Warmia i Mazury - Biskupiec

Świat roślin w gminie Biskupiec

Świat roślin w gminie Biskupiec

Świat przyrody ożywionej omawianego terenu odznacza się wieloma specyficznymi cechami: młody wiek flory rozwiniętej dopiero po wycofaniu się lądolodu, bogactwo gatunków północnych, wygasanie zasięgów licznych gatunków roślin środkowo- i zachodnioeuropejskich. Florę regionu najliczniej reprezentują gatunki charakterystyczne dla elementu borealnego i subboralnego. Wynika to z położenia geograficznego regionu oraz pozostaje w ścisłym związku z historią flory (późne ustąpienie lądolodu) oraz panującymi warunkami klimatycznymi i geomorfologicznymi.

Wawrzynek

Wawrzynek (Daphne L.) – rodzaj roślin z rodziny wawrzynkowatych. Liczy około 100 gatunków.

Pióropusznik strusi

Pióropusznik strusi

Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris (L.) Todaro) – gatunek paproci należący do rodziny Onocleaceae. W Polsce przebiega północna granica zasięgu tego gatunku. Występuje na pogórzu Karpat i Pienin, w Sudetach Zachodnich, Górach Świętokrzyskich i Bieszczadach. Rozproszony na nizinach, można go spotkać m.in. w Puszczy Augustowskiej i Boreckiej, nad Nysą i Bobrem, w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, na Równinie Warmińskiej m.in. w Gminie Biskupiec.

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) - gatunek byliny należący do rodziny dziurawcowatych. Występuje naturalnie w Europie, zachodniej Azji, północnej Afryce. Zawleczony został do Ameryki Północnej i Południowej, południowej Afryki, Australii i Nowej Zelandii, Japonii. W Polsce pospolity.

Bażyna czarna

Bażyna czarna

Bażyna czarna (Empetrum nigrum L.) – gatunek rośliny z rodziny bażynowatych. W Polsce występuje na torfowiskach, głównie w północnej części kraju oraz na halach w Sudetach i Karpatach. Występuje również nad morzem, w zbiorowisku roślinnym zwanym borem bażynowym. W Gminie Biskupiec terenie użytku ekologicznego "Korek".

Storczyk

Storczyki

Storczyk (Orchis L.) – rodzaj bylin należących do rodziny storczykowatych, który liczy około 1 300 gatunków. Storczyki występują głównie w klimacie tropikalnym Afryki, Ameryki i Azji. Znane są też gatunki rosnące w klimacie umiarkowanym, nieliczne żyją na pustyniach lub w rejonie arktycznej tundry. Kilka gatunków storczyków można odnaleźć na terenach gminy Biskupiec.

Liście

Zawilec wielkokwiatowy

Zawilec wielkokwiatowy

Zawilec wielkokwiatowy, zawilec leśny (Anemone sylvestris L.) – gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych.

Reklama


Tłumaczenia