Jesteś tu:Informacje / Inne / Czy słońce może być niebezpieczne? Dlaczego stanowi zagrożenie dla zdrowia?

Czy słońce może być niebezpieczne? Dlaczego stanowi zagrożenie dla zdrowia?


Wstawiony przez admin 30 listopad 2017

Czy słońce może być niebezpieczne?

Zapewne większość z nas lubi słońce, jednak często zapomina o tym, iż korzystać z niego trzeba z umiarem. Z jednej strony słońce jest niezbędne do życia każdego organizmu i może przynieść liczne pożytki, natomiast z drugiej – jego nadmiar ma bardzo negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Wysoka temperatura i zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą zmęczyć każdego, jednak w grupie szczególnego ryzyka znajdują się dzieci, seniorzy oraz osoby cierpiące na choroby serca i nadciśnienie.

Pamiętajmy, iż każde wystawienie się na słońce wymaga od nas ostrożności, w przeciwnym wypadku promienie przyniosą nam więcej szkody niż pożytku. Zbyt duża dawka słońca nawet w krótkim czasie może skutkować: poparzeniem, zwanym także rumieniem słonecznym; fotodermatozą – zaburzeniami barwnikowymi typu plamy czy bielactwo; fotoimmunosupresją objawiającą się w postaci opryszczki wargowej. Po dłuższym czasie nadmiar słońca również daje o sobie znać, tyle że w bardziej skomplikowanej postaci. Przede wszystkim przyśpiesza starzenie się skóry, które sygnalizują przebarwienia powstające na skórze, żółtawa cera, utrata gęstości i elastyczności skóry oraz pojawienie się głębokich zmarszczek. Ponadto, nadmierna dawka słońca po dłuższym czasie może skutkować rozwojem fotokarcinogenezy, innymi słowy rakiem skóry.

Dlaczego słońce jest szkodliwe?
Mówiąc o szkodliwym wpływie słońca, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na promieniowanie UV. Naukowcy wyróżniają kilka rodzajów promieniowania: UVB, UVA oraz UV. Jeżeli chodzi o pierwszy rodzaj promieniowania, czyli UVB – odpowiada ono za oparzenia i brązowanie skóry, zatem stymuluje proces opalania. W razie jakichkolwiek oparzeń słonecznych to właśnie promieniowanie UVB jest winowajcą. Kolejny rodzaj promieniowania, czyli UVA - odpowiada za alergię i starzenie się skóry, powodując również zaburzenia pigmentacji, jednak nie powoduje bólu. Jeżeli chodzi o promieniowanie UV, które jest najbardziej szkodliwe, powoduje ono poważne zmiany w jądrach naszych komórek, przez co uszkadza ich DNA. W przypadku, gdy te niewidoczne uszkodzenia się powtarzają, w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do rozwoju raka skóry.

Czym grozi nadmiar słońca?
Przede wszystkim nadmiar słońca może doprowadzić do udaru cieplnego. Przegrzanie powoduje osłabienie organizmu, bóle i zawroty głowy, wzmożone pragnienie, nudności, a nawet wymioty. Do objawów współtowarzyszących należą: skurcze mięśni, szczególnie brzucha i nóg. Przy mocnym przegrzaniu dochodzi do zaburzeń oddychania, utraty przytomności. Wysoka temperatura i gorące słońce mogą również doprowadzić do odwodnienia, które polega na tym, iż organizm traci wodę i elektrolity. Przy zbyt długim przebywaniu na słońcu, temperatura ciała mocno wzrasta, a następnie wraz z pojawiającym się potem organizm traci dużo wody. Czasami nawet może stracić powyżej 10 litrów wody. Pamiętajmy, iż największe ryzyko odwodnienia występuje u osób starszych i dzieci. Zapobiec odwodnieniu można dzięki przyjmowaniu wystarczającej ilości płynów. Osoby cierpiące na choroby serca lub nadciśnienie szczególnie powinny być ostrożne gdy przebywają na słońcu, gdyż jego nadmiar może doprowadzić do omdleń i zasłabnięć, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia zakrzepów. Przez to, iż organizm szybko traci płyny i nie są one na bieżąco uzupełniane, krew staje się gęstsza, co z kolei może doprowadzić do nasilenia dolegliwości osób cierpiących na chorobę wieńcową, jak również do pogorszenia stanu osób walczących z żylakami nóg. Największym i najpoważniejszym zagrożeniem, jakie stwarza dla naszego organizmu promieniowanie słoneczne jest rak skóry. Zbyt długie przebywanie na słońcu podnosi ryzyko rozwoju chorób nowotworowych skóry. W celu ochrony przed promieniowaniem słonecznym skóra człowieka wytwarza barwnik odpowiadający za odbicie promieni słońca. W przypadkach, gdy ten proces powtarza się przez dłuższy czas, skupiska barwnikowe zamieniają się w zmiany nowotworowe. Najbardziej narażone są te osoby, które bardzo często ulegają poparzeniom.
Aby nie dać się tej podstępnej chorobie, przeczytaj więcej na temat czerniaka i zastosuj odpowiednią profilaktykę.

/Artykuł sponsorowany/

Etykietowanie

Reklama






Tłumaczenia