Jesteś tu:Informacje / Inne / W Węgoju opatrzność podsyła dobrych ludzi

W Węgoju opatrzność podsyła dobrych ludzi


Wstawiony przez admin 20 luty 2010

W Węgoju opatrzność podsyła dobrych ludzi

Węgojske Stowarzyszenie Edukacji Lokalnej CEL powstało, żeby uratować szkołę. Podstawówka funkcjonuje znakomicie. Mało tego, stowarzyszenie prowadzi obecnie Zespół Szkół z gimnazjum i przedszkolem. Jest także organizatorem oryginalnych imprez promujących Warmię! Teresa Kacperska, inicjatorka powstania stowarzyszenia CEL, to w Węgoju, a właściwie w całej gminie Biskupiec, człowiek-instytucja. - Jest maksymalnie zaangażowana w to co robi – mówi jeden z rodziców z Węgoja. – Kipi energią i pomysłami na nowatorskie projekty.

Sami się dziwimy, skąd ona bierze na to wszystko czas! Trudne początki W 2006 roku Teresa Kacperska miała na tyle odwagi, żeby wspólnie z rodzicami i pracownikami szkoły ratować podstawówkę w Węgoju przed niechybną likwidacją. - Właśnie po to powstało Węgojskie Stowarzyszenie Edukacji Lokalnej CEL – mówi Teresa Kacperska, która nie ukrywa, że czuje sentyment do szkoły, w której się uczyła. – Poza tym zależy mi na dzieciakach, które wcale nie są gorsze, a w wielu dziedzinach nawet zdolniejsze, od dzieci z większych ośrodków. Początki były trudne. Dzięki pomysłowości członków stowarzyszenia w szkole były realizowane kolejne oryginalne projekty, dzięki którym do placówki trafi ał kolejny sprzęt, a uczniowie mogli liczyć na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. W 2007 na bazie Ośrodka Przedszkolnego prowadzonego przez Fundację Komeńskiego w budynku szkoły powstał Zespół Przedszkolny dla dzieci w wieki 3-5 lat, natomiast w 2008 utworzono Społeczne Gimnazjum. Od września 2008 roku wszystkie placówki zostały połączone w Zespół Szkół Węgojskiego Stowarzyszenia Edukacji Lokalnej – CEL. Emanują na całą wieś Ogrom realizowanych projektów i zadań związanych z prowadzeniem Zespołu Szkół był tak duży, że była potrzeba zatrudnienia kolejnych osób. - Opatrzność podsyła mi z góry dobrych ludzi – śmieje się Teresa Kacperska, która pozyskała do pomocy Elżbietę Niewęgłowską, byłą dyrektorkę SP 3 w Biskupcu.

Obecna wicedyrektor Zespołu Szkół, która odpowiada za realizację wszelkich projektów przyznaje, że wsiąkła w węgojskie klimaty bez reszty. - Czasami wydaje mi się, że w Węgoju zebrały się dwie wariatki, które zamiast zająć się sobą, przesiadują w szkole i robią, ile tylko się da, dla szkolnej społeczności – mówi Elżbieta Niewęgłowska. Działalność stowarzyszenia emanuje na całą wieś. CEL patronuje zespołowi regionalnemu "Węgojska Strużka", wspólnie z Radą Rodziców, sołectwem, strażakami i parafi ą organizują niesamowite Misteria Paschalne z Drogą Krzyżową czy oryginalną, fabularna grę terenową "Warmińskie Straszydła". W szkole działa efektowny Teatr Ognia "Transfuzja", bębniarze czy koła modelarskie, fotograficzne i plastyczne. W 2009 zakupiony został 18-osobowy bus, który umożliwia szkolne wycieczki do kina, na basen i do teatru. Do końca nie jest jednak tak różowo. - Problemem jest brak sali gimnastycznej i oddzielnego pomieszczenia dla przedszkolaków – przyznaje Teresa Kacperska.

Jacek Niedzwiecki. Przegląd Warmiński nr 2(33) 02/2010. Starostwo Powiatowe w Olsztynie.

Reklama


Tłumaczenia