Jesteś tu:Informacje / Kultura i rozrywka / III Warmińska Uczta Pierogowa

III Warmińska Uczta Pierogowa


Wstawiony przez admin 20 sierpień 2009

III Warmińska Uczta Pierogowa

15 sierpnia w Biesowie odbyła się III Warmińska Uczta Pierogowa. Przygotowano 19 tys. pierogów domowego wyrobu o różnych nadzieniach. Największym powodzeniem cieszył się pieróg warmiński, który promujemy jako potrawę regionalną. Oryginalny przepis, przekazywany z pokolenia na pokolenie, udostępniła mieszkanka Biesowa-Pani Wanda Piasta.

I tym razem nie zabrakło smakoszy pierogów. Do Biesowa zjechali turyści z najbardziej odległych zakątków Polski. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji. W pierwszej części imprezy dominowała kultura Warmii. Prezentowano stroje ludowe, gwarę, tańce. Pojawiły się też postaci z legend, a Babojędza, Kłobuk i Diabeł nieźle "namieszali", stając się przy tym niebywałą atrakcją również dla dorosłych uczestników. Powodzeniem cieszył się też zespół "Węgojska Strużka", który śpiewał i przygrywał po warmińsku.

Liczne konkursy i atrakcyjne nagrody urozmaiciły tę część imprezy, a panowie udowodnili w jednym z konkursów, że umieją lepić pierogi! Zresztą każdy, kto chciał ulepić samodzielnie pieroga, mógł to uczynić na specjalnie uruchomionym stoisku.

Po swoistej lekcji tradycji i obyczajów rozpoczęła się druga część imprezy, a w niej występy artystyczne: Agnieszki Widanki, Martyny Jaskulskiej, Kapeli PAKA, Zespołu TAKT. Gwiazdą wieczoru była Irena Jarocka, która podbiła serca publiczności dostarczając niezapomnianych wrażeń.

Warmińska Uczta Pierogowa staje się wizytówką Gminy Biskupiec, promując ją w regionie i całej Polsce. W przyszłym roku organizatorzy staną przed nie lada wyzwaniem. Nikt nie przypuszczał, że 19 tys. pierogów to wciąż za mało. Z pomocą patrona tej imprezy- św. Jacka od pierogów, może znajdziemy się w Księdze Guinnessa?

Warmińską Ucztę Pierogową swoją obecnością zaszczycili m in. Marszałek Województwa - Jacek Protas, Przewodniczący Sejmiku - Pan Julian Osiecki, Wicemarszałek Województwa- Pani Urszula Pasławska (biskupczanka) oraz Starosta Olsztyński- Pan Mirosław Pampuch.

W oczekiwaniu na kolejną edycję tej imprezy zachęcamy do lepienia pierogów, pamiętając, że warmiński jest najlepszy ( przepis poniżej ).

Organizatorami Warmińskiej Uczty Pierogowej byli Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk, Powiat Olsztyński, Rada Sołecka Biesowa i BDK.

Źródło: biskupiec.pl

Reklama


Tłumaczenia