Jesteś tu:Informacje / Kultura i rozrywka / KAM - Kawiarenka Artystyczna Młodych

KAM - Kawiarenka Artystyczna Młodych


Wstawiony przez admin 20 listopad 2008

KAM - Kawiarenka Artystyczna Młodych

Spektakl poetycki "Sen wariata", który mieliśmy okazję oglądać 17 listopada br. w auli Zespołu Szkół w Biskupcu, to kolejne spotkanie z cyklu Kawiarenki Artystycznej Młodych (KAM). Podczas spotkań KAM aula szkolna zmienia się w kawiarenkę z prawdziwego zdarzenia - ze stolikami, świeczkami, kawą i ciastem, jest zatem coś dla ducha i dla ciała.

Z założenia KAM to cykliczne spotkania artystyczne odbywające się dwa razy w roku - jesienią i wiosną. Ze względu na terminy kawiarenek są one najczęściej poświęcone nostalgii i zadumie (spotkania jesienne) oraz miłości, szczęściu i radości (spotkania wiosenne).

Program kawiarenek jest różnorodny, są to: m.in. spektakle teatralne, wieczorki poezji czy recitale młodych wykonawców. Uczestnicy najczęściej są uczniami biskupieckich szkół bądź członkami współpracującego z KAM Stowarzyszenia Pro Cultura. Kawiarenka Artystyczna Młodych zorganizowała do tej pory pięć spotkań.

Wszystko zaczęło się od "Przystanku Jesień" – wieczorku poezji i piosenek połączonych z wystawą fotografii. Koncert uwieńczony został efektownym pokazem tańca z ogniem. Kolejne, wiosenne spotkanie, noszące znaczący tytuł "Cafe pod Amorem", dotyczyło miłości utrwalonej w wierszach i piosenkach. Wieczór uświetnili biskupieccy bębniarze, dając popis swoich umiejętności. Trzecia edycja kawiarenki odbyła się dopiero po roku i znów aula szkolna biskupieckiego liceum zamieniła się w miejsce magiczne, zaczarowane urokiem poezji śpiewanej. Miłośnicy poezji i śpiewu mogli wysłuchać utworów m.in. Jacka Kaczmarskiego, Starego Dobrego Małżeństwa i Wolnej Grupy Bukowiny. Następne – czwarte z kolei spotkanie odbyło się z okazji Dnia Kobiet, 6 marca 2008 r. Zgodnie z poprzednimi edycjami, koncert zespołu wokalnego "My" połączony został z czytaniem poezji poświęconej kobietom. Oprócz strawy duchowej organizatorzy zadbali także o żołądki licznie zebranych gości, oraz o przytulną i miłą atmosferę.

Ostanie, piąte spotkanie, to wspomniany już wyżej spektakl "Sen wariata", do którego scenariusz i scenografię wykonali uczniowie Zespołu Szkół, oni też byli odtwórcami głównych ról. Młodzież ta to członkowie szkolnego Koła Teatralnego, którzy zapowiedzieli już kolejne przedsięwzięcie. Prawdopodobny czas realizacji to Walentynki – czekamy z niecierpliwością na to, co dla nas przygotują. Wstęp na spotkania z cyklu "Kawiarenka Artystyczna Młodych" jest zawsze bezpłatny, natomiast dochód ze sprzedaży ciasta i kawy zostaje przeznaczony na dalszą działalność Kawiarenki. O kolejnych spotkaniach w ramach KAM dowiecie się z plakatów oraz ze strony Stowarzyszenia Pro Cultura.

Magdalena Sakowicz. Źródło: "Pod Tytułem" 4/2008.

Reklama


Tłumaczenia