Jesteś tu:Informacje / Kultura i rozrywka / 19 Finał WOŚP

19 Finał WOŚP


Wstawiony przez admin 06 styczeń 2011

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Już 9 stycznia w niedzielę odbędzie się kwesta uliczna między godz. 9:30 a 13:00. Pieniądze zbierane będą do specjalnych puszek przez młodzież z identyfikatorami. Od godz. 15.00 rozpocznie się koncert w Biskupieckim Domu Kultury, w trakcie którego odbędzie się aukcja przedmiotów WOŚP oraz podarowanych przez sponsorów. O godz. 20. 00 tradycyjne światełko do nieba zakończy koncert.

Biskupiecki Sztab WOŚP mieści się w Zespole Szkół przy ulicy Chrobrego. Szefem sztabu jest Ireneusz Wydor.

Dlaczego urologia i nefrologia? To wyjaśnia ekspert: doc. dr hab. n med. Sylwester Prokurat:

Zależy nam na tym, by wcześniej wykrywać wady układu moczowego u dzieci z możliwością wczesnego rozpoczęcia leczenia i interwencji urologicznej. To bardzo ważne, bo wczesne rozpoznanie może w sposób decydujący wpływać na dalsze losy dzieci, a później osób dorosłych.

W przypadku stwierdzenia wady rozwojowej układu moczowego u małego pacjenta konieczna jest dalsza diagnostyka, w tym badania czynności pęcherza moczowego oraz wczesne leczenie z wykorzystaniem precyzyjnego sprzętu urologicznego, bo dotyczy to między innymi dzieci w okresie noworodkowym i niemowlęcym.

Innym, bardzo ważnym problemem w zakresie ratowania dzieci z niewydolnością nerek jest narastająca częstość występowania ostrego uszkodzenia nerek. W miarę postępu medycyny, prowadzenia szeregu trudnych, ale koniecznych zabiegów takich jak transplantacje szpiku, wątroby lub serca, wzrasta liczba dzieci ze stwierdzaną ostrą niewydolnością nerek.

Niebywale istotna jest możliwość zastosowania i dostępność do tzw. ciągłych metod leczenia nerkozastępczego bezpośrednio po przyjęciu chorego do szpitala, a nie przekazywanie do odległego niekiedy o setki kilometrów ośrodka dysponującego możliwościami stosowania metod eliminacji toksyn. Dzisiaj w zakresie tzw. intensywnej nefrologii mieści się pojęcie wczesnego leczenia nerkowspomagającego lub nerkozastepczego, którego celem jest stabilizacja stanu klinicznego chorego, kontrola jego stanu nawodnienia, wspomaganie leczenia sepsy (zwłaszcza w pierwszych 24 godzinach leczenia), eliminacja toksyn w przypadku zatrucia lekami, grzybami lub innymi substancjami.

W tych wszystkich przypadkach decydującą rolę odgrywa czas i dostępność leczenia. Współczesne aparaty do prowadzenia ciągłych metod, pozwalają na stosowanie szeregu opcji terapeutycznych począwszy od pacjentów najmłodszych, z wykorzystaniem także zabiegów plazmaferezy (terapeutycznej wymiany osocza) w przypadku zatruć. Metody te zalecane są i stosowane we wszystkich krajach europejskich.

Dlatego właśnie w tej chwili bardzo ważna jest wzajemna współpraca nefrologii, urologii i intensywnej terapii w celu:

wczesnej diagnostyki wad układu moczowego i skutecznego ich leczenia urologicznego
walki z ostrym uszkodzeniem nerek w przebiegu niewydolności wielonarządowej u chorych hospitalizowanych w Oddziałach Intensywnej Terapii utrzymanie wysokiego standardu leczenia nerkozastępczego dzieci z przewlekłą chorobą nerek diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego u dzieci.

Wielka Orkiestra postanowiła wesprzeć ten dział medycyny dziecięcej. To będzie możliwe dzięki Wam!

Informacje ze strony: http://www.wosp.org.pl

Reklama


Tłumaczenia