Jesteś tu:Informacje / Polityka / Odrobina ryzyka jest wskazana

Odrobina ryzyka jest wskazana


Wstawiony przez admin 30 styczeń 2010

Odrobina ryzyka jest wskazana

Biskupiec i Barczewo – to gminy powiatu, które najskuteczniej aplikowały o unijną kasę w ubiegłym roku. – To zasługa odpowiednio przygotowanej dokumentacji, oryginalności projektów i ciężkiej pracy urzędników – tak o tajemnicy sukcesu mówią włodarze najskuteczniejszych gmin. W rankingu gmin uwzględniliśmy środki finansowe jakie udało im się pozyskać w 2009 roku z Regionalnego Programu Operacyjnego "Warmia i Mazury 2007-13" i z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Z tego pierwszego pieniądze unijne na inwestycje pozyskało osiem z dwunastu gmin powiatu.

Z danych uzyskanych w Urzędzie Marszałkowskim wynika, że dofinansowanie unijne z RPO "Warmia i Mazury 2007-13" uzyskało łącznie 19 projektów. Łączna kwota pozyskanych pieniędzy wyniosła prawie 28 mln zł! Bezapelacyjnym liderem wśród samorządów gminnych okazała się być gmina Biskupiec, która na osiem projektów uzyskała ponad 10,5 mln zł unijnego wsparcia. - Piszemy dobre i oryginalne wnioski, które wygrywają w konkursach – cieszy się Elżbieta Samorajczyk, burmistrz Biskupca. Jest szczególny okres Elżbieta Samorajczyk podkreśla, że gmina składa swoje wnioski tam, gdzie tylko to jest możliwe. - To zasługa pracowników, którzy nie szczędzą czasu na przygotowanie dokumentacji – dodaje burmistrz Biskupca. – Jesteśmy w szczególnym okresie, gdy dostępne są tak duże środki zewnętrzne, dlatego warto czasem zaryzykować i nawet się zadłużyć w bezpieczny sposób, żeby osiągnąć sukces inwestycyjny.

Na drugim miejscu w pozyskiwaniu pieniędzy z RPO "Warmia i Mazury 2007-13" znalazło się Barczewo, które uzyskało ponad 6,5 mln zł wsparcia na rewitalizację wschodniej części Starego Miasta. Na trzecim miejscu uplasowała się gmina Dobre Miasto, która na trzy projekty zdobyła ponad 4,5 mln zł. Kolejne miejsca zajęły: Dywity (2,5 mln zł wsparcia), Olsztynek (2,2 mln zł), Jeziorany (660 tys. zł), Jonkowo (500 tys. zł) i Purda (496 tys. zł). Nadrabiamy straty Jeśli chodzi o środki zdobywane na projekty "miękkie" i systemowe z PO Kapitał Ludzki to liderem w powiecie była gmina Barczewo, która na pięć projektów uzyskała prawie 1,3 mln zł wsparcia. - Cieszę się, że po okresie zastoju w pozyskiwaniu funduszy unijnych Barczewo zaczyna nadrabiać straty – mówi Lech Nitkowski, burmistrz Barczewa. – Nieskromnie powiem, że osobiście monitoruję cały proces pisania wniosków i składania projektów. Liczę, że projekt rewitalizacyjny zmieni oblicze i postrzeganie Barczewa na zewnątrz. Na drugim miejscu w zdobywaniu pieniędzy z Kapitału Ludzkiego znalazł się Biskupiec (1 mln zł wsparcia), na trzecim Olsztynek (900 tys. zł), a dalej: gmina Purda (282 tys. zł), Kolno (270 tys zł), Jeziorany (267 tys. zł), Świątki (237 tys. zł), Jonkowo (230 tys. zł), Stawiguda (208 tys. zł), Dywity (148 tys. zł) i Gietrzwałd (113 tys. zł).

Jacek Niedźwiecki. Przegląd Warmiński nr 1(32) 01/2010. Starostwo Powiatowe w Olsztynie.

Reklama


Tłumaczenia