Jesteś tu:Informacje / Kultura i rozrywka / Pani Malinowska z nagrodą główną

Pani Malinowska z nagrodą główną


Wstawiony przez admin 30 listopad 2009

Prawie dwustu kinomaniaków oglądało do północy w Biskupieckim Domu Kultury oryginalne filmy zrobione przez amatorów. Trzecią edycję Przeglądu Filmów Niezależnych, Nieprofesjonalnych i Niekomercyjnych wygrał film "Pani Malinowska" Mariusza Szulca. Z nagrodą publiczności wyjechał "Lunatyk" Mateusza Placka.

Przegląd filmów niszowych w Biskupcu to jedna z najciekawszych imprez filmowych w całym regionie. To właśnie tutaj swoje filmy "domowej produkcji" mogą pokazać szerokiej publiczności początkujący twórcy. Trzecia edycja imprezy odbyła się 7 listopada w sali widowiskowej Biskupieckiego Domu Kultury.
- Starostwo Powiatowe w Olsztynie od początku wspiera rzeczowo i duchowo Przegląd – mówi Mariusz Kwas, dyrektor Wydziału Informacji, Promocji i Rozwoju olsztyńskiego starostwa. – Impreza weszła na stałe do kalendarza i jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w powiecie.

Rzut w kosmitę

Jak co roku Przegląd ściągnął do BDK całą rzeszę miłośników filmów niszowych. W sali widowiskowej pojawiło się prawie dwustu kinomaniaków, którzy przez bite sześć godzin oglądali filmy. Do północy na dużym ekranie zostało wyświetlonych 31 filmów, które nadesłali twórcy z całej Polski (Łódź, Olsztyn, Toruń, Biskupiec i inne miejscowości z powiatu). Dominowały filmy krótkometrażowe, ale nie zabrakło eksperymentów artystycznych i animacji, które pod okiem dr Antoniego Grzybka zrealizowali studenci z Katedry Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Pomiędzy filmami organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje dla publiczności.

- Odbyło się kilkanaście konkursów z nagrodami o tematyce filmowej m.in. kalambury, zgadywanka muzyczna, pytania dla spostrzegawczych czy rzut poduszką w kosmitę – mówi Patryk Kalkowski ze stowarzyszenia Pro Cultura, głównego organizatora Przeglądu.

Historia o płatnym mordercy

Jak podkreślało jury z roku na rok poziom przysłanych filmów jest coraz wyższy.
- Widać, że młodzi filmowcy rozwijają się coraz bardziej – cieszy się Patryk Kalkowski.
Ostatecznie najlepszym filmem imprezy została "Pani Malinowska" autorstwa Mariusza Szulca z Łodzi, który w nagrodę otrzymał 600 zł! Zwycięski obraz to krótka, satyryczna historia o płatnym mordercy, który z dużym zaangażowaniem wykonuje swoje zadania. Z kolei publiczności najbardziej spodobał się film "Lunatyk" Mateusza Placka z Unieszewa w gminie Gietrzwałd.
- To z kolei poważny film o młodym człowieku z nietypową przypadłością lunatykowania, która doprowadza go do różnych, niekoniecznie wesołych zdarzeń – mówi Patryk Kalkowski.

Organizatorami Przeglądu byli: stowarzyszenie Pro Cultura oraz Biskupiecki Dom Kultury. Imprezę wsparły także: Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Urząd Miejski w Biskupcu i kilku prywatnych sponsorów.
- Za rok zapraszam na kolejną edycję naszego festiwalu – mówi Patryk Kalkowski.

Radosław Paździorko. Przegląd Warmiński nr 11(30) 11/2009. Starostwo Powiatowe w Olsztynie.

Reklama


Tłumaczenia